Postrzelił napastnika w obronie własnej. Ziobro uchylił mu areszt!

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro podjął decyzję o natychmiastowym uchyleniu aresztu wobec mężczyzny, który w obronie własnej oraz swojej żony postrzelił jednego z napastników. 

fot. Wikipedia

Zbigniew Ziobro, po zapoznaniu się z wynikami analizy przeprowadzonej przez Departament Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej, postanowił uchylić decyzję wydaną przez Prokuraturę Rejonową Katowice-Południe.

Prokurator generalny postanowił także wszcząć postępowanie, które ma wyjaśnić, w jaki sposób doszło do przedstawienia zarzutów mężczyźnie, który działał w obronie koniecznej. Jak dodał Ziobro, w takich okolicznościach broniący nie mogą być karani i nie powinni ponosić konsekwencji za skuteczne bronienie siebie i najbliższych.

Sytuacja, w której mężczyzna musiał się bronić, miała miejsce w Katowicach, w marcu, podczas jednego z późnych wieczorów, około godziny 23:00. Mężczyzna wyszedł wówczas z żoną do sklepu i w czasie drogi został napadnięty przez uzbrojonych w kastety i pałki.

Co istotne, nie był to pierwszy raz, kiedy mężczyzna został zaatakowanych przez tych agresorów. Wcześniej bowiem niszczono jego mienie, otrzymywał również pogróżki. W obawie o swoje życie mężczyzna zaczął nosić przy sobie bron czarnoprochową, na którą nie trzeba posiadać zezwolenia.

Podczas napadu zaatakowany mężczyzna oddal strzały ostrzegawcze w powietrze, lecz kiedy to nie zniechęciło napastników atakujących również jego żonę, mężczyzna postrzelił jednego z nich w nogę. Prokuratura Rejonowa Katowice-Południe uznała, że ten czyn nosił znamiona zabójstwa i wniosła o areszt tymczasowy.

Po interwencji Zbigniewa Ziobry i przeprowadzonej analizie śledztwa, uznano, że materiał dowodowy został nieprawidłowo oceniony. Przyjęto bowiem błędne uzasadnienie, że broniący się usiłował zabić napastnika. W toku postępujących czynności areszt tymczasowy został uchylony.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c