Posypią się mandaty. Ogromne zmiany dla kierowców od 1 czerwca

Od czerwca w życie wchodzą znowelizowane przepisy Prawa o ruchu drogowym. Wielu kierowców będzie musiało zmienić przyzwyczajenia.

Fot. Pixabay

Ustawa została przyjęta w marcu, a z dniem 1 czerwca wchodzi w życie. Wiele przepisów się zmieni.

Po pierwsze pieszy na pasach będzie miał pierwszeństwo. W przepisach sprecyzowano, że pieszy już znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo zawsze, a pieszy oczekujący na przejście ma pierwszeństwo przed wszystkimi pojazdami za wyjątkiem tramwajów. Kierowca, który widzi, że pieszy oczekuje na pasach lub już na nie wszedł, musi się zatrzymać umożliwiając mu bezpieczne przekroczenie jezdni.

Ograniczenia dotkną też samych pieszych. Osoba oczekująca lub wchodząca na przejście nie może korzystać ze smartfona czy innego urządzenia elektronicznego „w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych”.

Zmiany dotyczyć będą też tzw. „jazdy na zderzaku” na autostradach i drogach ekspresowych. Odstęp między pojazdami musi być nie mniejszy niż połowa prędkości. Kierowca jadący po autostradzie z prędkością np. 100 km/h musi zachować 50 metrów odstępu. Wyjątkiem ma być manewr wyprzedzania.

Trzecią bardzo ważną zmianą jest ograniczenie prędkości w obszarze zabudowanym, a co za tym idzie również w mieście. Obecnie w godzinach nocnych można było poruszać się z prędkością 60 km/h. Teraz niezależnie od godziny ograniczenie będzie wynosiło 50 km/h.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c