Potrzebna nowa szczepionka na COVID-19? EMA odpowiada!

Dziś w Parlamencie Europejskim szefowa EMA Emer Cooke przekazała, że Europejska Agencja Leków jeśli zajdzie taka potrzeba, jest przygotowana na konieczność dostosowania preparatów na COVID-19 do nowej odmiany wirusa. 

Fot. Shutterstock

Ze względu na nową odmianę koronawirusa, która niedawno pojawiła się na świecie, eksperci i lekarze są pełni obaw- czy szczepionki, którymi obecnie dysponujemy, będą również skuteczne w walce z wariantem Omikron? Dziś w Parlamencie Europejskim temat ten poruszyła szefowa Europejskiej Agencji Leków, Emer Cooke.

„Nie wiadomo jeszcze, czy producenci szczepionek przeciw Covid-19 będą musieli dostosować swoje preparaty w związku z pojawieniem się wariantu Omikron, ale EMA przygotowała się na taką ewentualność.”

-wyjaśniła. Dodała, że jeśli będzie trzeba, agencja jest w stanie zatwierdzić szczepionki przeciwko koronawirusowi dostosowane do nowego wariantu w ciągu trzech, czterech miesięcy. W tej chwili zarówno koncern Moderna, jak i Pfizer są w trakcie opracowywania nowej szczepionki, która uwzględnia najnowszy szczep wirusa SARS-CoV-2.

Wcześniej dyrektor generalny Moderny przekazał, że najprawdopodobniej istniejące obecnie szczepionki będą miały znacznie niższą efektywność wobec wariantu Omikron. Jak jednak ostrzega, wyprodukowanie nowego rodzaju szczepionek zajmie miesiące.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c