Powietrze w Warszawie może powodować raka – ostrzega Inspektorat Ochrony Środowiska

Fot. Greenpeace

Fot. Greenpeace

Działacze Greenpeace od dawna podejmują akcje mające na celu walkę z zanieczyszczonym, miejskim powietrzem. Jak się okazało mają rację. Newsweek poinformował, że Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie dla Warszawy, Płocka i Radomia dotyczące zanieczyszczonego powietrza. Największym zagrożeniem są dwie cząsteczki. PM10 i PM2,5, czyli benzo(a)piren oraz dwutlenek azotu (NO2). Obie są bardzo groźne. Prowadzą do kaszlu, trudności z oddychaniem, krążeniem i sercem. Są też rakotwórcze.

„PM10 i PM2,5 to bardzo małe cząsteczki, dużo mniejsze od średnicy włosa. To wszelkiego rodzaju drobinki, związki siarki i azotu, drobny piasek. PM10 jest w stanie przeniknąć do płuc, a PM2,5 nawet dalej, do oskrzelików płucnych i krwiobiegu. Dwutlenek azotu zaś, jest zanieczyszczeniem typowo warszawskim, ponieważ pochodzi ze spalin” – powiedział PAP Tomasz Klech z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie.

WZKC zaleca, aby osoby wrażliwe, starsze a także kobiety w ciąży, dzieci i alergicy ograniczyły wyjścia na miasto do minimum.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.