Prezes KZKiOR: "należy ogłosić stan klęski żywiołowej"

W „Poranku RDC” gościli dzisiaj dr Marek Ostrowski, biolog z Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN oraz Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych. Obaj są zgodni, że w całym kraju należy ogłosić stan klęski żywiołowej. Co to oznacza dla Warszawy?

Wisła. Fot. Warszawa Wikia

Wisła. Fot. Warszawa Wikia

Jeżeli wprowadzono by stan klęski żywiołowej oznaczałoby to najpewniej czasowe przerwy w dostawie wody lub jej całkowite wyłączenie z wyjątkiem pewnych wąskich ram czasowych.

Gość RDC podkreślał, że rozróżniamy trzy rodzaje suszy i wszystkie występują w naszym kraju:

Obecne wysokie temperatury są dopełnieniem tych jeszcze wyższych, które utrzymywały się w Polsce. Jeśli to potrwa dłużej, da to poważne, długofalowe skutki – wyjaśniał dr Ostrowski. – Warto sobie uświadomić, że mamy trzy rodzaje suszy – susza atmosferyczna, czyli brak opadów, susza glebowa – w powierzchniowych warstwach ziemi, związana z retencją. Woda, która była zgromadzona teraz zanika. Jest jeszcze susza hydrologiczna, oceniana poprzez obniżenie wód gruntowych”.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.