Proboszcz miał żądać przelewu za apostazję. Został wezwany do kurii w trybie dyscyplinarnym

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, sytuacja miała miejsce w Otwocku. W jednej z parafii ksiądz proboszcz miał żądać od jednego z wiernych przelewu za akt apostazji. Sam zainteresowany sprawy nie skomentował, natomiast kuria przekazała, że został on dyscyplinarnie do niej wezwany. 

Fot. Shutterstock / Pixabay

Sytuacja miała miejsce w parafii Niepokalanego Serca Maryi w Otwocku. Jak informuje „Gazetę Wyborczą” czytelnik, przedstawił on tamtejszemu proboszczowi akt woli o wystąpieniu z Kościoła. Na pytanie, kiedy może spodziewać się informacji zwrotnej, ksiądz miał odpowiedzieć, że dopiero po dokonaniu przelewu z ofiarą.

„Zdziwiłem się, bo pobieranie za to pieniędzy jest niezgodne z prawem. Na co proboszcz odpowiedział, że samochód, którym będzie musiał pojechać do kurii w tej sprawie, przecież nie jeździ na wodę”

-relacjonuje mężczyzna.

Sam proboszcz odmówił komentarza w tej sprawie. Wypowiedział się natomiast rzecznik archidiecezji warszawsko-praskiej, Jakub Troszyński. Przekazał, ze ksiądz został w trybie dyscyplinarnym wezwany do kurii, a takie działania nie mają podstaw prawnych.

Apostazja jest to porzucenie wiary religijnej lub religii. Jest ona jednym z praw człowieka, prawnie chronionym między innmi przez Kartę praw podstawowych, traktat lizboński czy Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c