Profesor Władysław Bartoszewski kończy 93 lata

Władysław Bartoszewski urodził się 19 lutego 1922 w Warszawie.

Przeżył Auschwitz, walczył w Armii Krajowej, był działaczem Polskiego Państwa Podziemnego, brał udział w Powstaniu Warszawskim. Dwukrotnie pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych, był senatorem IV kadencji. Od 2007 jest sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.  Jest kawalerem  Orderu Orła Białego.

240px-20060825_Wladyslaw_Bartoszewski_by_Kubik

Od sierpnia 1942 był żołnierzem Armii Krajowej. Jako referent pod pseudonimem „Teofil” pracował w Podwydziale „P” Wydziału Informacji Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK.

Od września 1942 z ramienia FOP zaangażował się  w działalność Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom „Żegota”, był członkiem „Żegoty” do wybuchu powstania warszawskiego.

Zegota(Rada_Pomocy_Zydom)1946

Działacze „Żegoty” – kwiecień 1946 – Władysław Bartoszewski trzeci siedzący po prawej.

Od 1 sierpnia 1944 uczestniczył w walkach w powstaniu warszawskim jako adiutant dowódcy placówki informacyjno-radiowej „Asma” i redaktor naczelny „Wiadomości z Miasta i Wiadomości Radiowych”. 20 września z rozkazu komendanta Okręgu Warszawa AK gen. Antoniego Chruściela „Montera” został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami. 1 października dowódca AK gen. Tadeusz Komorowski „Bór” mianował go na stopień podporucznika. 4 października 1944 został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Redakcja portalu Warszawa w Pigułce składa najserdeczniejsze życzenia urodzinowe.

 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.