Prokuratura zaskarżyła uchwały Rady Warszawy. Chodzi m.in. o podwyżkę kar za brak opłaty za parking

Prokuratura Okręgowa w Warszawie zaskarżyła dwie uchwały Rady m.st. Warszawy. Jedna dotyczy podwyżki kar za brak opłaty za parkowanie, druga rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego.

Fot. ZDM

Uchwały Rady m.st Warszawy rozszerzały Strefę Płatnego Parkowanie Niestrzeżonego o dodatkowe ulice znajdujące się na Woli i na Pradze Północ. Jak przekazał PAP Dział Prasowy Prokuratury Krajowej, uchwała wymaga prawnej opinii. Wszystko ze względu na warunki jakie panują na wskazanych ulicach. Prokuratura nie jest przekonana czy wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania pozwoli na dalsze zachowanie prawidłowego ruchu pojazdów na drodze i komfortu użytkowników strefy.

Druga uchwała mówi o podwyższeniu kwoty kar za brak opłaty za parkowanie. Miałaby ona wynieść 250 złotych, z zastrzeżeniem, że jeśli zostanie uiszczona w ciągu 7 dni, zmniejszy się do 170 złotych. Do tej pory od 2003 roku było to tylko 50 złotych. Prokuratura uznała podniesienie kwoty o rażące. Jak dodała w uzasadnieniu:

„Nowa opłata nie powinna tak jaskrawo odbiegać od opłaty poprzedniej. Zmiany tego rodzaju powinny być dokonywane stopniowo, tak aby możliwym była ocena ich wpływu na kształtowanie przyzwyczajeń osób parkujących pojazdy” – podała w środę prokuratura. Organ skarżący uznał, że wyrównanie opłaty za brak biletu parkingowego z opłatą za brak biletu w komunikacji miejskiej – co było jednym z argumentów Rady Warszawy – jest błędem. „Trudno uznać opłaty za korzystanie z komunikacji publicznej za takie, które można odnieść w prosty sposób do opłat za parkowanie pojazdów w strefie płatnego parkowania. Ponadto opłata dodatkowa za jednorazową jazdę bez biletu stanowi 38 krotność ceny biletu jednorazowego przesiadkowego normalnego, obowiązującego w strefie 1 i 2. Gdyby dokonać obliczenia opłaty dodatkowej za parkowanie pojazdów w sposób analogiczny do opłaty należnej za jazdę bez biletu powinna ona wynieść 114 złotych, a nie, jak uchwalono, 250 złotych.”

Teraz Prokuratura Okręgowa w Warszawie będzie badać prawidłowość uchwały rady m.st. Warszawy z połowy października, która zmienia metodę ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Uchwała miała wejść w życie 1 grudnia tego roku.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c