Protest ratowników. Minister zdrowia zapowiada zmiany

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu minister zdrowia zapowiedział, że będą dodatkowe pieniądze dla załóg karetek. To odpowiedź na protest ratowników medycznych.

Fot. Łukasz/ Warszawa w Pigułce

Od początku września ratownicy medyczni prowadzą ogólnopolski protest. Walczą o wyższe wynagrodzenie, a także nie zgadzają się na tak ciężkie warunki pracy. Część pracowników wzięła urlop na żądanie, inny biorą minimalną liczbę godzin podczas dyżurów. Na 11 września planowana jest duża manifestacja w Warszawie.

Na protesty zareagował właśnie minister zdrowia. Adam Niedzielski podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu zapowiedział, że pojawią się dodatkowe pieniądze dla załóg karetek.  Zapewnił, że jest zapewnienie w postaci projektu ustawy uchwalonego przez Sejm, że nakłady finansowe na system opieki zdrowotnej będą w najbliższych latach systematycznie rosły.

Zaznaczył, że już 1 lipca 2021 roku została wprowadzona regulacja minimalnych wynagrodzeń w systemie opieki zdrowotnej, która zwiększa wynagrodzenia różnych grup zawodowych pracujących w sektorze medycznym. Jak wynika z raportów NFZ, skorzystało już na niej około 250 tysięcy osób z sektora medycznego.

„Niemniej, część z ratowników, w zasadzie prawie połowa, nie była objęta tymi regulacjami, ponieważ nie pracują w formie zatrudnienia, tylko pracują w ramach umów kontraktowych, czyli umów cywilnoprawnych.”

-wyjaśnił Niedzielski.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c