Przepisy o hulajnogach w drodze do Sejmu. Znamy szczegóły!

Wypożyczalnie hulajnóg nie mogą narzekać na brak klientów. Do 225 roku ma już ich być blisko 45 tys. sztuk. Tak nagły rozwit rynku zaskoczył posłów, którzy dwoja się i troją, by jak najszybciej stworzyć przepisy, które określają czym jest hulajnoga i jak może się poruszać.

Fot. Shutterstock

Według raportu stowarzyszenia Mobilne Miasto i portalu SmartRide.pl, liczba elektrycznych hulajnóg zwiększy się o 505 proc. To oznacza, że 2 2025 roku będzie ich już 43 890.

Najważniejsza zmiana dotyczy tego gdzie można się poruszać, a gdzie nie. Tutaj podobnie, jak w przypadku rowerzystów, będzie obowiązek poruszania się po ścieżce rowerowej. Odmienne jest natomiast to, że w przypadku rowerzystów, gdy nie ma ścieżki muszą oni poruszać się po drodze. Użytkownicy hulajnóg muszą natomiast skorzystać z chodnika, chyba, że droga ma ograniczenia do 30 km/h. Oznacza to, że hulajnogami po drogach będzie można pojeździć najwyżej po osiedlu.

Nie będzie natomiast obowiązkowego OC, co nie jest niczym dziwnym w niektórych krajach zachodniej Europy.

Do uregulowania jest jeszcze kwestia jazdy pod wpływem alkoholu. Niektórzy uważają, że powinno to być karane na równi z rowerzystami, inni, że powinno to byyć wykroczenie. Jeszcze inni, że surowiej, bo hulajnoga elektryczna jest napędzana silnikiem.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]