Rowerzystka z malutkim dzieckiem na przejściu. To najczęstsza przyczyna wypadków
W okolicach ulicy Dwernickiego znajduje się ścieżka rowerowa. Większość rowerzystów używa jednak chodnika i jezdni i nawet nie myśli o tym, że łamie prawo.
- Fot. Warszawa w Pigułce
- Fot. Warszawa w Pigułce
Niestety, przepisy łamią też rowerzyści którzy przewożą małe dzieci. Tak było w tym przypadku.
Młoda rowerzystka z dzieckiem w roli pasażera przejechała przez przejście dla pieszych. Wprawdzie kontynuowała jazdę ścieżką, która przebiegała obok, ale nie zeszła z roweru.
Tym samym złamała prawo. Rowerzysta ma obowiązek poruszania się po ścieżce rowerowej jeżeli taka jest dostępna. Może też skorzystać z chodnika, ale tylko w wyjątkowych przypadkach. Należy jednak pamiętać, że przejeżdża na drugą stronę korzystając z przejścia, musi to zrobić zsiadając z roweru.
Byliśmy obecni naprawdę na bardzo wielu wypadkach w których ucierpieli rowerzyści, którzy przyjeżdżali przez przejście dla pieszych. To nie martwy przepis, a względy bezpieczeństwa. Kierowcy często po prostu nie są gotowi na to, że ktoś szybko wjedzie na przejście dla pieszych.
Redaktor naczelny serwisu. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim z ponad 15-letnim doświadczeniem w mediach. Specjalista ds. strategii informacyjnych i komunikacji kryzysowej. Wieloletni inwestor giełdowy i praktyk rynków finansowych. W swoich tekstach łączy warsztat dziennikarski z praktyczną wiedzą o podatkach, inwestowaniu i mechanizmach rynkowych, tłumacząc zawiłości ekonomii na język codzienny.

