Przez Mazowsze przejdą gwałtowne burze! Grad średnicy 8 cm, niewykluczone trąby powietrzne [MAPA]

Najsilniejszych zjawisk można spodziewać się w godzinach popołudniowych i wieczornych. Głównym zagrożeniem podczas burz będą opady dużego gradu (w przypadku superkomórek burzowych) o średnicy dochodzącej do 5-8 cm (niewykluczone przypadki o większej średnicy), intensywne opady deszczu (do 50-60 mm) oraz lokalnie bardzo silny wiatr w porywach do 90-110 km/h.”  Komórki burzowe będą przemieszczać się przez pasy woj. opolskiego i śląskiego, przez woj. łódzkie, wschodnią część woj. wielkopolskiego, wschodnią część woj. kujawsko-pomorskiego, zachodnią część woj. mazowieckiego po woj. warmińsko-mazurskie.

Fot. Subiektywnie Agencja Fotograficzna

Należy również uwzględnić znacznie podwyższone wartości skrętu kierunkowego wiatru w dolnej części troposfery (wg obecnych wyliczeń modelu numerycznego GFS, parametr SRH 0-3 km może wynieść ok. 300-400 m2/s2), które mogą być dodatkowo nasilone poprzez utworzenie mezoskalowego układu niskiego ciśnienia na pofalowanym froncie atmosferycznym. Oznacza to, że istnieje również możliwość utworzenia pojedynczych trąb powietrznych związanych z mezocyklonem superkomórek burzowych. Wydaje się, że największe zagrożenie związane z rozwojem tego typu zjawisk pojawi się w północnej i środkowej części woj. śląskiego, we wschodniej części woj. opolskiego, w woj. łódzkim oraz w zachodniej części woj. mazowieckiego.

Bieżąca sytuacja synoptyczna wydaje się być podobna do roku 2007 i 2008, kiedy późnymi popołudniami gwałtowne superkomórki burzowe z tornadami, a następnie mezoskalowe systemy konwekcyjne siały spustoszenie w pasie od woj. opolskiego i śląskiego przez centrum po północny – wschód naszego kraju. Mammy nadzieję, że rozwój i przebieg dzisiejszych zjawisk atmosferycznych okaże się mniej gwałtowny i niszczycielski, niż wynika to obecnie z naszych prognoz i wyliczeń modeli numerycznych. Jednak w związku z tym, że obecnie zagrożenie jest dość spore, prosimy wszystkie osoby przebywające zwłaszcza na obszarze objętym 2 stopniem zagrożenia o zachowanie wyjątkowej ostrożności!” – informują Polscy Łowcy Burz

 

Przypominamy, że burza to zjawisko lokalne i nie musi wystąpić nad twoją dzielnicą lub miastem. Apeluje się o nie parkowanie samochodów pod drzewami i usunięcie lekkich przedmiotów z balkonów i ogródków.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c