Przymusowy wynajem mieszkań. Nie chcą wynajmować to ich do tego zmuszą
Portugalia, szukając rozwiązania dla problemów mieszkaniowych swoich obywateli, podjęła kontrowersyjne kroki, które z pewnością wywołują żywą debatę wśród inwestorów, właścicieli nieruchomości oraz potencjalnych najemców. Czy podobne rozwiązanie mogłoby zostać wprowadzone w Polsce?
Nowe przepisy w Portugalii
Partia Socjalistyczna w Portugalii wprowadziła projekt o nazwie „Więcej mieszkań”, który wskazuje, że rozwiązaniem problemu braku mieszkań na wynajem nie jest budowa nowych, ale skierowanie uwagi na istniejące, niewykorzystywane mieszkania. Jeśli mieszkanie pozostaje puste przez okres dwóch lat, właściciel ma obowiązek przekazać je gminie w celu znalezienia dla niego najemców. Projekt zakłada, że czynsz nie będzie mógł przekroczyć 5,43% wartości mieszkania z 2022 roku.
Możliwości w Polsce
Sytuacja mieszkaniowa w Polsce różni się od tej w Portugalii, ale problem braku dostępnych mieszkań na wynajem jest dobrze znany. Polska tradycyjnie skupia się na budowie nowych mieszkań, ale czy podobny projekt mógłby znaleźć zastosowanie w kraju nad Wisłą?
Polska polityka mieszkaniowa jest złożona. Po pierwsze, wprowadzenie obowiązkowego najmu miałoby duży wpływ na rynek nieruchomości i prawo własności. Oznaczałoby to interwencję w prawo do dysponowania własną nieruchomością, co jest głęboko zakorzenione w polskim systemie prawnym. Po drugie, właściciele nieruchomości byliby zaniepokojeni potencjalnym wpływem takiego rozwiązania na wartość ich inwestycji.
Dodatkowo, Polska posiada wiele domów letniskowych i innych nieruchomości wykorzystywanych sezonowo, co byłoby kwestią do rozważenia w ewentualnym projekcie.
Choć koncepcja obowiązkowego najmu może wydawać się kusząca jako rozwiązanie problemów mieszkaniowych, wprowadzenie jej w Polsce napotkałoby wiele przeszkód zarówno prawnych, jak i kulturowych. Potrzebna byłaby szeroka debata społeczna oraz analiza potencjalnych konsekwencji dla rynku nieruchomości. Ponadto przepisy nie chronią właścicieli mieszkań dostatecznie, dlatego w Polsce właściciele po prostu nie chcą wynajmować, a jeżeli już to ceny są bardzo wysokie.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.