Przypnij żonkil pamięci na rocznicę powstania w getcie warszawskim

Już w tę niedzielę, 19 kwietnia, w 72. Muzeum Polin organizuje akcję „Żonkile” by uczcić rocznicę powstania w getcie warszawskim. Na ulicach Warszawy pojawi się około 850 wolontariuszy, którzy rozdawać będą papierowe żonkile jako symbol pamięci o bohaterach powstania.

mast_akcja_zonkile_2014

http://www.polin.pl/zonkile

W informacji Urzędu Miasta czytamy:

Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci dzięki Markowi Edelmanowi, który co roku w rocznicę powstania składał pod pomnikiem Bohaterów Getta bukiet tych żółtych kwiatów. Akcja „Żonkile” ma na celu propagowanie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. W ubiegłym roku do akcji „Żonkile” przyłączyło się około 400 osób w różnym wieku, z różnych środowisk i o różnych zainteresowaniach. Wszystkich ich połączyła idea przywracania pamięci o ludziach i świecie, których już nie ma. Samego 19 kwietnia 2014 roku wolontariusze rozdali około 30 tys. symbolicznych papierowych żonkili.

19 kwietnia 2015 roku w 72. rocznicę powstania w getcie warszawskim na ulice Warszawy wyjdzie około 850 wolontariuszy, którzy będą rozdawać przechodniom papierowe żonkile i ulotki z informacjami o powstaniu. Wszyscy wolontariusze przeszli kilkutygodniowe przeszkolenie. Wolontariusze mieli okazję zwiedzić wystawę stałą Muzeum Polin, uczestniczyć w warsztatach komunikacyjnych, poznać historię warszawskiego getta, a także zgłębić dzieje osiedla Muranów podczas  spotkania z Beatą Chomątowską.

Do akcji Żonkile włączyło się w tym roku wiele organizacji społecznych, samorządów, uczelni i szkół w całej Polsce. Patronat Honorowy objął w tym roku nad akcją Minister Edukacji Narodowej. Do akcji przyłączyło się około 830 szkół z całej Polski oraz partnerzy zagraniczni – żonkile rozkwitną także m.in. w Izraelu, USA, Australii i we Francji.

Ambasadorami akcji w tym roku zostali: Maja Ostaszewska, Magdalena Cielecka, Monika Olejnik, Michał Piróg i Redbad Kljnstra.

źródło:http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/przypnij-onkil-niech-po-czy-nas-pami

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]