Przyszłe emerytury będą na głodowym poziomie. Wiemy ile będą wynosiły

Jeżeli myślisz, że emerytura Twoich dziadków lub rodziców jest dziś śmiesznie mała, poczekaj aż zobaczysz swoją. Nie będzie Ci jednak do śmiechu.

Fot. Pixabay

„Super Express” powołuje się na słowa Gertrudy Uścińskiej, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przyznała ona na konferencji zorganizowanej przez Business Insider, że stopa zastąpienia spadnie do 30 proc. Inaczej mówiąc, nasze emerytury będą wynosiły 30 proc. naszej pensji.

Obecna emerytura wynosi 60 proc., co oznacza, że jeżeli obecny emeryt wczoraj dostał wypłatę w wysokości 5000 zł brutto (około 3550 zł netto) za miesiąc dostanie 3000 zł brutto, czyli około 2157 zł do ręki.

Łatwo obliczyć, że przyszły emeryt zarabiając tyle samo w 2060 roku otrzyma już tylko 1500 zł, czyli około 1100 zł na cały miesiąc.

Dzieje się tak dlatego, że emerytura ma nie być liczona od naszego najlepszego wynagrodzenia, a od sumy naszych wpłat do systemu.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c