Pył wulkaniczny dotarł do Polski! Czy jest niebezpieczny?

Wczoraj wieczorem nad Polską pojawił się wulkaniczny dym, który pochodzi z wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma. Czy jest niebezpieczny dla zdrowia? Wyjaśniamy.

Fot. Warszawa w Pigułce

Od 19 września trwa erupcja wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma. Tylko od minionej środy zanotowano ponad 50 trzęsień ziemi. Wraz ze zwiększeniem sejsmiczności na wyspie lokalne władze przeprowadziły kolejne ewakuacje mieszkańców.

Teraz chmura dwutlenku siarki podąża na północy wschód. Wczoraj wieczorem pył wulkaniczny dotarł nad Polskę. Czy możemy czuć się bezpiecznie?  Z map publikowanych przez Copernicus Atmosphere Monitoring Service wynika, że stężenie dwutlenku siarki będzie podobne na terenie całego kraju. Nie jest ono natomiast na tyle wysokie, by się niepokoić. Synoptycy nie przewidują dużego wzrostu zanieczyszczenia powietrza.

W sumie poza swoimi domami przebywa już ponad 7000 rezydentów wyspy, z których 700 to osoby, które musiały opuścić swoje domy z powodu zagrożenia lawą. Wcześniej wulkan ten był dwukrotnie aktywny, wybuchając w 1949 i 1971 roku.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c