Rada Języka Polskiego podjęła decyzję w sprawie używania rzeczownika „Murzyn” !

Rada Języka Polskiego podczas posiedzenia plenarnego zdecydowała, że popiera stanowisko dr hab. Marka Łazińskiego. Chodzi o użycie rzeczownika „Murzyn”, które jest archaiczne i źle odbierane w obecnych czasach. Językoznawcy zgodzili się i odradzają używania tego słowa. 

Stanowisko dr hab. Marka Łazińskiego w sprawie używania rzeczownika „Murzyn” zostało opublikowane jeszcze w sierpniu ubiegłego roku. Następnie w październiku zostało zatwierdzone podczas posiedzenia plenarnego bez głosu sprzeciwu i uzyskało status opinii Rady Języka Polskiego.

Jak tłumaczył ekspert, wiele wyrazów zmienia skojarzenie i wydźwięk w toku naturalnych zmian świadomości społecznościowej i problem ten dotyczył właśnie wyrażenia „Murzyn”, które dziś nie kojarzy się w sposób pozytywny. Do tego jest już przestarzałe.

Teraz Rada Języka Polskiego na kolejnym posiedzeniu plenarnym zaakceptowała stanowisko dr Łazińskiego. Jednogłośnie  taką opinię przyjęto i odradza się używania tego słowa. Jak tłumaczy prof. Kłosińska, przewodnicząca rady, nie jest to jednak całkowity zakaz stosowania go. Postanowienie rady to jedynie wskazówka dla osób posługujących się językiem polskim.

„Zgodnie z ustawą o języku polskim RJP jest instytucją opiniodawczo-doradczą w sprawach używania języka polskiego. Opinia rady nie ma mocy wiążącej.”

-wyjaśniła przewodnicząca Rady Języka Polskiego.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c