Rada Ministrów przedłuża obostrzenia! Rozporządzenie weszło dziś w życie

Dziś weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów, które dotyczy ograniczeń, nakazów i zakazów podczas pandemii koronawirusa w Polsce. Obecne obostrzenia zostały przedłużone do 31 października 2021 roku.

Fot. Warszawa w Pigułce

Do 31 października przedłużono obowiązujące obecnie ograniczenia, nakazy i zakazy. Dziś rozporządzenie Rady Ministrów weszło w życie. W dokumencie zawarto także regulacje dotyczące wydawania unijnego cyfrowego zaświadczenia covid osobie, która została zaszczepiona przeciwko COVID-19 poza terytorium Polski oraz doprecyzowanie przepisów dotyczących posługiwania się unijnym cyfrowym zaświadczeniem covid.

Rozporządzenie rozszerza katalog sytuacji, w których nie stosuje się nakazu zasłaniania ust i nosa maseczką. Oprócz tego regulacja przewiduj  rozszerzenie katalogu podmiotów, które są zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy Polski, o osoby realizujące prawomocne orzeczenie sądu lub ugodę zawartą przed sądem ustalające kontakty z małoletnim dzieckiem, które przebywa na terenie innego państwa niż miejsce pobytu rodzica.

A jak otrzymać cyfrowe zaświadczenie covid? Osoba, która została zaszczepiona szczepionką dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej musi przedstawić oryginał zaświadczenia o zaszczepieniu, zgodny ze wzorem obowiązującym w kraju przyjęcia szczepionki, a także tłumaczenie tego zaświadczenia na język polski przez tłumacza przysięgłego. Ponadto, musi mieć oświadczenie zawierające zgodę tej osoby lub jej przedstawiciela ustawowego na przetwarzanie danych osobowych związanych z wydaniem unijnego cyfrowego zaświadczenia covid.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c