Radny złożył interpelację antydyskryminacyjną. Bedzie „Karta Otyli+”?

Portal Warszawski otrzymał dziś interpelację napisaną przez praskiego radnego Marka Borkowskiego, skierowaną do burmistrza Pragi Południe, Tomasza Kucharskiego. Interpelacja została wysłana do burmistrza 20 marca bieżącego roku.

INTERPELACJA

w sprawie: dyskryminacji osób otyłych

Codziennie widzę i bardzo mnie to martwi jak ludzie z nadwagą są  dyskryminowani, a w samej Warszawie może ich być nawet 500 tys. W autobusie czy tramwaju  nikt nie chce obok nich  siadać bo zajmują za dużo miejsca. Siedzenia nie są dostosowane do ich gabarytów. Stąd tracą możliwość komunikowania się i  rozmowy z ludźmi.

To samo jest w przychodniach, urzędach, restauracjach i innych instytucjach. Krzesła są przewidziane na ogół dla osób ważących do 110-115 kg., tak samo jst w samolotach.

Często Ci ludzie wymagają wsparcia aby odchudzić się. Dlatego uważam, że ratusz powinien powołać kogoś w rodzaju tzw. „sygnalizatorów”, bądź „latarników”, którzy chodziliby po ulicach i wyławiali takich ludzi. Jak trafią na takiego człowieka to powinni z nim rozmawiać aby przekonać  ich do udziału w Miejskim Programie Walki z Otyłością w ramach polityki zdrowotnej.

W ramach tego programu  powinny być np. specjalnie wyznaczone  miejsca dla osób otyłych  w autobusach, tramwajach urzędach kinach itp. Przedsiębiorcy zatrudniający ludzi z nadwagą, którzy by schudli dostawaliby  specjalne premie lub zniżki w podatkach.

Problem ten szczególnie dotyka otyłe dzieci, które padają ofiarami prześladowania w szkołach gdzie wyżej wymienione działania winny być realizowane ze szczególną starannością

W ogóle należało by stworzyć specjalny fundusz do wsparcia likwidacji barier dla otyłych i dofinansowania programów edukacyjnych i zdrowotnych w celach profilaktyki zdrowotne  dla osób z nadwagą (diety, leki, produkty żywnościowe itp.).  Proponuję, aby taki program pilotażowo wprowadzić na Pradze Południe.

 Czy mógłby Pan zwrócić się do prezydenta miasta  o opracowanie i  podpisanie   Karty Otyli + zgodnie z wytycznymi WHO w sprawie polityki zdrowotnej?

Łącze wyrazy szacunku

Marek Borkowski

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.