Rafał Trzaskowski skomentował pomysł podziału Mazowsza

Jeszcze w lipcu ma trafić do sejmu projekt, który zakłada podział województwa mazowieckiego na dwa: mazowiecki i warszawski. Prezydent Warszawy przedstawił swoje obawy związane z tym krokiem.

Fot. Artur Szczepanski/REPORTER

Portal Onet.pl skontaktował się w tej sprawie z Rafałem Trzaskowskim. Obecny prezydent Warszawy uważa, że celem podziału województwa jest przejęcie władzy w kolejnym miejscu w Polsce. Zapytany o swoje odczucia związane z wprowadzeniem nowej ustawy odpowiedział:

„PiS znów chce majstrować przy kwestii podziału Mazowsza i podziału administracyjnego Polski w ogóle. Znów słyszmy o planach rozbicia województwa mazowieckiego na dwa: warszawskie i mazowieckie, a prezes Kaczyński sygnalizuje nawet, że Polska powinna powrócić do podziału na 49 województw. Z jednej strony PiS-owi nie zgadza się po prostu arytmetyka wyborcza, gdy silnie opozycyjna wobec niego Warszawa jest uwzględniana jako część całego województwa. Gdyby Warszawę z całego regionu wyłączyć, łatwiej byłoby partii rządzącej o lepszy wynik do sejmiku wojewódzkiego. Lepszy wynik do sejmiku to szansa na rządy w województwie, w którym obecnie rządzi koalicja PO-PSL „

Podkreśla również, że to znacznie wpłynie na kwestie samorządowych finansów i Mazowsze może stać są niesamodzielne finansowo bez pomocy Warszawy. Wtedy województwo  mazowieckie będzie mogło  liczyć tylko na wsparcie od partii PiS.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c