Rafał Trzaskowski: Ulice wokół szkoły będą zamykane na ok. 30 minut! ZDM: „W ankiecie wskazali to uczniowie dowożeni autem do szkoły”

Dane pokazują, że uczniowie nie czują się bezpiecznie w drodze do szkoły. A bezpieczeństwo dzieci to priorytet. Dlatego tworzymy program „szkolna ulica” ograniczający ruch samochodów w otoczeniu szkół przed lekcjami. Pilotaż ruszy we wrześniu przy szkole przy ul. Hirszfelda” – napisał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski

W ciepły czerwcowy dzień uczniowie myślami są zapewne przy wakacjach. My patrzymy już jednak w kierunku nowego roku szkolnego. Od września w jednej z ursynowskich podstawówek pilotażowo wystartuje tzw. „szkolna ulica”.

6 To element prowadzonego przez nas programu #DrogaNaSzóstkę. Celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w rejonie szkół podstawowych oraz wspieranie aktywnej mobilności wśród najmłodszych. Ściśle współpracujemy ze szkołami, które do udziału w akcji zgłosiły się na ochotnika. Za nami audyt bezpieczeństwa i funkcjonalności infrastruktury, badania ankietowe oraz owocne rozmowy z dyrekcją placówki, rodzicami oraz urzędem dzielnicy. Wiemy między innymi, że 82% uczniów w drodze do szkoły, ostatni odcinek pokonuje aktywnie: pieszo, na rowerach czy hulajnogach.
Pierwsza w Warszawie Szkolna Ulica zostanie wprowadzona w Szkoła Podstawowa nr 323 im. Polskich Olimpijczyków 
 Przed 8 rano na ok. pół godziny na lokalnych uliczkach w najbliższym otoczeniu szkoły obowiązywać będzie zakaz wjazdu samochodem (wyjazd mieszkańców nie będzie utrudniony). To rozwiązanie znane z Paryża oraz z Wiednia, gdzie jest sukcesywnie wdrażane już trzeci rok. „Szkolne ulice” spotkać można również w miastach włoskich i angielskich, a w Polsce w Poznaniu i we Wrocławiu.

„W I edycji programu zostało wybranych 6 szkół, dla których zostanie przeprowadzony kompleksowy audyt oceniający bezpieczeństwo ruchu drogowego i funkcjonalność przestrzeni wokół szkoły, jak i na jej terenie. Szkoły zostaną wybrane na podstawie analizy obecnego stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, tj. na podstawie istniejących danych i analiz przeprowadzonych dotychczas przez Zarząd Dróg Miejskich, na podstawie bazy danych wypadków i na podstawie przekazanych materiałów przez szkoły, które zgłoszą się do udziału” – dodaje ZDM

Program składa się z trzech podstawowych elementów realizowanych w trybie rocznym:

  • Zgłoszenia i wybór szkół podstawowych do programu;
  • Audyt bezpieczeństwa ruchu drogowego i funkcjonalności przestrzeni w rejonie szkół oraz ankiety dla uczniów i nauczycieli. Audyt zakończy się rekomendacjami dot. infrastruktury wokół szkoły jak i na jej terenie;
  • Prace projektowe i wykonawcze, w tym szczególnie: przebudowa ulic, budowa sygnalizacji świetlnej, zmiany organizacji ruchu” – informuje ZDM

W komentarz wybuchła burza:

ZDM na odpowiedź jednego z rodziców, że on dowozi dzieci do szkoły odpisali „W ankietach, to właśnie uczniowie odwożeni samochodami najczęściej wskazywali, że nie czują się bezpiecznie w drodze do szkoły„.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c