Rafał Trzaskowski zdecydował w sprawie karty miejskiej. Nie zapomnijcie zrobić tego przed końcem wakacji [22.08.2023]

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał zarządzenie dotyczące biletów. To duże ułatwienie dla mieszkańców Warszawy, ale trzeba pamiętać, by po powrocie z wakacji, uaktywnić swoją kartę miejską i koniecznie pamiętać o kilku rzeczach z nią związanych.

Fot. Warszawa w Pigułce

Prezydent stolicy podjął decyzję o trwałym wprowadzeniu możliwości zawieszania biletów, mimo zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce od 1 lipca związane z COVID-19. Trzeba pamiętać, by powrocie z wakacji odwiesić bilet. To nie wszystko.

Jakie bilety można zawiesić?

Można tymczasowo unieważnić bilety długoterminowe na 30 lub 90 dni dostępne w każdej strefie biletowej, a także bilety warszawiaka, metropolitalne, roczne dla rodzin z trójką dzieci oraz Bilety Seniora. Nieużytkowany czas biletu jest możliwy do przesunięcia na inną datę, a funkcję zawieszania i reaktywowania biletu posiada również aplikacja mobiWawa.

Zasady zawieszania biletów pozostają podobne. Można to zrobić maksymalnie trzy razy w ciągu roku, ale bilet musi zostać zawieszony na co najmniej 5 kolejnych dni. Jeśli ważność biletu nie przekracza 5 dni, zawieszenie nie jest możliwe.

Data początku zawieszenia jest określana przez pasażera, a kończy się na dzień przed reaktywacją biletu. Kolejne zawieszenie jest możliwe tylko po wcześniejszym wznowieniu ważności poprzednio zawieszonego biletu.

Z regulacji wynika też, że pasażer ma 6 miesięcy od dnia reaktywacji biletu na skorzystanie z dni, które zostały niewykorzystane podczas zawieszenia. Jeżeli odwieszenie nie zostało zgłoszone, możliwość przekodowania pozostaje w ciągu 6 miesięcy od dnia po wygaśnięciu zawieszonego biletu. W aplikacji mobiWawa po reaktywacji ważność biletu automatycznie się wydłuża o niezwykorzystany czas.

Jak krok po kroku zawiesić i odwiesić bilet?

Zasady zawieszania i odwieszania biletów są proste. Sama procedura zajmuje dosłownie chwilę. Wystarczy wejść na stronę zawieswkm.wtp.waw.pl i podać numer karty, na której zakodowany jest bilet.

Bilet można odwiesić także za pośrednictwem strony zawieswkm.wtp.waw.pl/odwies lub osobiście w dowolnym Punkcie Obsługi Pasażera ZTM.

Uwaga, odwieszenie ważności biletu zapisanego na Spersonalizowanej Warszawskiej Karcie Miejskiej (lub innym nośniku zaakceptowanym przez ZTM) za pośrednictwem strony internetowej nie spowoduje automatycznego przekodowania niewykorzystanego okresu ważności dni na inny termin. Taka operacja możliwa jest wyłącznie w dowolnym Punkcie Obsługi Pasażera ZTM. Należy także pamiętać, że termin ważności odzyskanej w ten sposób części biletu zaczyna biec od momentu jej przekodowania.

W mobiWawie bilety zawiesza się i odwiesza bezpośrednio w aplikacji, bez używania strony internetowej.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl