Rewolucja! Od 7 grudnia sami możecie się… zinwentaryzować
Od 7 grudnia 2023 roku, dzięki nowej funkcjonalności Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), właściciele domów w Polsce mają możliwość samodzielnego przeprowadzenia inwentaryzacji energetycznej swoich budynków. Ta zmiana została ogłoszona przez resorty rozwoju i klimatu i ma na celu usprawnienie pracy gmin oraz wsparcie właścicieli domów w zarządzaniu efektywnością energetyczną ich nieruchomości.
Jak donosi Portal Samorządowy, elektroniczna inwentaryzacja ma umożliwić właścicielom uzyskanie łatwego dostępu do informacji potrzebnych do przeprowadzenia uproszczonej analizy efektywności energetycznej ich budynków. Pozwoli to na ocenę stanu energetycznego budynku i zaplanowanie działań termomodernizacyjnych, co w konsekwencji może przyczynić się do lepszego zarządzania kosztami ogrzewania.
Dane zebrane za pomocą CEEB będą również pomocne w określeniu, z których programów publicznych związanych z termomodernizacją właściciele mogą skorzystać. Ministerstwa podkreślają, że ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o CEEB nie ustanawia żadnych limitów dotyczących konieczności wykonania i przeprowadzenia inwentaryzacji źródeł emisji z ogrzewania gospodarstw domowych.
System CEEB ma również wspierać realizację działań gmin w zakresie ochrony powietrza, umożliwiając samorządom lokalnym zbieranie informacji potrzebnych do planowania i realizacji polityk lokalnych, zwłaszcza w kontekście Programów Ochrony Powietrza. Zebranie, weryfikacja i monitorowanie danych o ogrzewaniu budynków i źródłach spalania paliw jest niezbędne również w celu wdrażania tzw. „uchwał antysmogowych”.
Wprowadzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jest wynikiem zmian w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów, przyjętych przez Sejm 28 października 2020 roku. Celem tego systemu jest nie tylko wspieranie działań termomodernizacyjnych, ale także ułatwienie gromadzenia i porównywania danych na poziomie regionalnym i krajowym, co było trudne do osiągnięcia wcześniej z powodu braku jednolitego narzędzia oraz zakresu działań inwentaryzacyjnych.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.