Rewolucja w opiece nad maluchami: 1900 złotych miesięcznie dla tych rodziców

Program „Aktywny Rodzic” okazał się prawdziwym przełomem w systemie wsparcia rodzin z małymi dziećmi. Od października 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął już ponad 106 tysięcy wniosków dotyczących 108 tysięcy dzieci. Rodzice mogą otrzymać nawet 1900 złotych miesięcznie na dziecko w wieku od 12 do 35 miesięcy.

Fot. Pixabay

Warunkiem otrzymania świadczenia jest aktywność zawodowa obojga rodziców. Łączna podstawa wymiaru składek musi wynosić co najmniej 100% minimalnego wynagrodzenia, które od lipca 2024 roku wynosi 4300 złotych. Program obejmuje nie tylko osoby zatrudnione na umowę o pracę, ale również funkcjonariuszy służb mundurowych czy osoby pobierające zasiłki macierzyńskie.

Wyjątkową cechą nowego świadczenia jest jego elastyczność – rodzice sami decydują, na co przeznaczą otrzymane środki. Program nie obejmuje jednak dzieci uczęszczających do żłobków czy przedszkoli, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnością kwota wsparcia wzrasta do 1900 złotych miesięcznie.

Potencjalne skutki społeczne:

Program „Aktywny Rodzic” może istotnie wpłynąć na model funkcjonowania polskich rodzin i rynek pracy. Znaczące wsparcie finansowe dla aktywnych zawodowo rodziców może zachęcić więcej osób do powrotu na rynek pracy po urodzeniu dziecka. To z kolei może przyczynić się do zwiększenia równości płci w zatrudnieniu i zmniejszenia luki płacowej między kobietami a mężczyznami, która często pogłębia się w okresie opieki nad małymi dziećmi.

Wprowadzenie tak wysokiego świadczenia może również zmienić podejście do organizacji opieki nad dziećmi. Możliwość otrzymania 1500-1900 złotych miesięcznie może skłonić część rodziców do wyboru indywidualnych form opieki zamiast żłobków czy klubów dziecięcych. To z kolei może wpłynąć na rozwój rynku prywatnych usług opiekuńczych, w tym wzrost zapotrzebowania na wykwalifikowane nianie czy opiekunki.

Program może też przynieść długofalowe zmiany w postrzeganiu ról rodzicielskich i zawodowych. Wymóg aktywności zawodowej obojga rodziców może przyczynić się do bardziej równomiernego podziału obowiązków domowych i opiekuńczych między partnerami. Jednocześnie elastyczność w wykorzystaniu środków może pozwolić rodzinom na lepsze dostosowanie modelu opieki nad dzieckiem do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji, co może pozytywnie wpłynąć na jakość życia rodzinnego.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl