Rewolucja w Polsce. Wygaszą ePUAP. Od 10 grudnia ustawowy obowiązek dołączenia do systemu e-Doręczenia
Nadchodzi era cyfrowej komunikacji dla podmiotów publicznych. Od 10 grudnia br. będzie obowiązywał wymóg stosowania e-Doręczeń przez podmioty publiczne określone w ustawie. Mimo, że wielu z nich deklaruje chęć dołączenia do systemu, to dotychczas tylko nieliczni przystąpili do procesu wdrożenia.
Minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński, zwraca uwagę: „Wciąż niewielki procent podmiotów włączył się w proces wdrożenia e-Doręczeń. Dlatego wzywam do podjęcia niezbędnych kroków już teraz, zamiast odkładać to na później. Przypomnijmy, że chodzi tu o realizację obowiązków wynikających z ustawy.”
Aby przystąpić do systemu e-doręczeń, podmioty muszą:
- Złożyć wniosek o adres do e-Doręczeń. Wniosek musi być podpisany elektronicznie – przy pomocy profilu zaufanego, e-dowodu lub podpisu kwalifikowanego. Po złożeniu wniosku, potwierdzenie zostanie wysłane na adres e-mail administratora podanego we wniosku.
- Aktywować skrzynkę do e-Doręczeń. Jeśli chcesz korzystać ze skrzynki online, odwiedź stronę edoreczenia.gov.pl. Jeśli planujesz korzystać z EZD, również możesz to zrobić przez ww. stronę.
- Korzystać z e-Doręczeń. Skrzynki do e-Doręczeń dostępne są na mobywatel.gov.pl (w zakładce „Twoje skrzynki”) oraz na edoreczenia.gov.pl.
Chcąc przybliżyć działanie systemu, Ministerstwo Cyfryzacji umożliwia przetestowanie go w swojej organizacji. Środowisko testowe jest dostępne od dłuższego czasu i umożliwia urzędom założenie testowych adresów, by ocenić funkcjonalność skrzynki czy też podłączyć testową wersję systemu kancelaryjnego.
Co więcej, w trosce o efektywność systemu, postanowiono zintegrować e-Doręczenia z ekosystemem e-usług dostępnym na stronie mobywatel.gov.pl. Takie podejście ma na celu stworzenie spójnej komunikacji z administracją publiczną. Od 10 grudnia, rozpocznie się okres przejściowy, podczas którego będą funkcjonować dwa kanały komunikacji z administracją: ePUAP oraz nowe e-Doręczenia.
Dla tych, którzy mają wątpliwości co do funkcjonowania obu systemów, Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało szczegółowe wyjaśnienia oraz prezentację dotyczącą nowych przepisów.
Zachęcamy więc wszystkie podmioty do wcześniejszego zapoznania się z nowym systemem i wdrożenia go w swojej strukturze, by spełnić wymogi ustawy i usprawnić komunikację w świecie cyfrowym.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.