Rewolucyjne zmiany w programie "Mieszkanie dla Młodych"

Rząd znowelizował ustawę o dopłatach w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Najważniejsze trzy zmiany to: dopłacanie do mieszkań z rynku wtórnego, możliwość wzięcia mieszkania z dopłatą dla rodzin, które mają już swoje cztery kąty oraz możliwość zakupy mieszkania do 65 m2. Jednak, żeby nie było zbyt pięknie także i ta ustawa ma swoje ograniczenia.

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Po pierwsze, jeżeli chcemy kupić mieszkanie nie może ono przekraczać konkretnej wartości. Dla mieszkań na rynku pierwotnym to 6 588,32 zł/m2. Dla mieszkań na rynku wtórnym – 5 390,44 zł/m2. To spore ograniczenie. O ile na obrzeżach miast możliwe jest kupienie mieszkań z rynku wtórnego za 5 390 zł za metr, o tyle w samej Warszawie znalezienie mieszkania za tą cenę graniczy z cudem.

„Limity są określane na konserwatywnym poziomie umożliwiającym objęcie dofinansowaniem tylko zakupów mieszkań z segmentu popularnego. Zgodnie z założeniem programu pomoc trafia do osób, które kupują mieszkanie o przeciętnych parametrach powierzchniowych i cenowych. Przekroczenie limitu ceny uniemożliwia skorzystanie z programu. Dotychczas w Warszawie przeciętna cena mieszkania objętego dofinansowaniem w ramach programu MdM wynosiła 5 995 zł/m2.” – tłumaczy nam Piotr Popa, Rzecznik Prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Zniesiono tez ograniczenie pierwszego mieszkania. Teraz mieszkanie w programie MdM można kupić, jako drugie. Pod jednym warunkiem: rodzina musi mieć trojkę dzieci. Oprócz tego wszyscy, którzy uczestniczą w programie muszą spełnić konkretne warunki. Jeden ze współmałżonków nie może mieć ukończonych 35 lat, a wielkość mieszkania nie może przekraczać 65 m2.

Dopłaty od Państwa zależą od liczby potomstwa. Rodzice bezdzietni lub z jednym dzieckiem mogą liczyć na 10 proc. dofinansowania, z dwójką do 20 proc., a z trójką aż na 30 proc. dofinansowania od państwa.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.