Rocznica legendarnego meczu z Wisłą. Legia wygrała 12:0

Data 19.08.1956 na długo zapisała się na kartach historii polskiej piłki nożnej. Tego dnia Legia wygrała z Wisłą 12:0. Jako pierwsza drużyna na świecie wygrała aż taką ilością bramek w meczu ligowym.

Fot. Legia Warszawa

Fot. Legia Warszawa

W pierwszej połowie Legia Wygrywała z Wisłą 5:0. Kolejnych 7 bramek padło w drugiej połowie. Przegląd sportowy tak relacjonował spotkanie:

„Przeróżnego rodzaju rekordy padły w tym meczu. Należał do nich przede wszystkim sam rezultat spotkania. Wynik 12:0 nie padł jeszcze na żadnym powojennym meczu ligowym. Prócz tego Pohl pięcioma zdobytymi bramkami ustanowił rekord goli strzelonych na jednym meczu przez jednego zawodnika. Ofiarą wspaniale usposobionego CWKS padła krakowska Wisła, która potrafiła wygrać z wojskowymi wiosną 2:0. Przy porównaniu tych dwu wyników szumi nam w głowie. Jak bowiem mógł przegra CWKS w Krakowie, skoro na własnym boisku robił z Wisłą dosłownie co chciał i to od samego początku spotkania. W 3 min. silny strzał Kempnego trafia w asekurującego bramkę Kawulę, ale już 4 minuty później bardzo ładna akcja świetnej w tym meczu pary Brychczy – Pohl kończy się wypuszczeniem w bój Kowala i CWKS prowadzi 1:0.
Od tej chwili jasne stało się, że Wisła musi przegrać. CWKS grał na pełnych obrotach, ciągle napierał. Wobec nieustających ataków, zmian pozycji i celnych strzałów napastników CWKS – zupełnie bezradna była krakowska obrona. Brychczy, Pohl, Kowal a nawet Ciupa ogrywali swych przeciwników w dziecinnie łatwy sposób, będąc raz po raz sam na sam z również słabszym w tym meczu Kaliszem. Przy takim układzie sił bramki sypały się jak z rogu obfitości. Nie ma więc nawet potrzeby dokładnego rejestrowania ich kolejności.”

Edmund Kowal 7′
Ernest Pol 28′
Ernest Pol 30′
Ernest Pol 32′
Lucjan Brychczy 44′
Lucjan Brychczy 48′
Edmund Kowal 52′
Ernest Pol 53′
Ernest Pol 59′
Fryderyk Monica (sam.) 72′
Lucjan Brychczy 77′
Henryk Kempny (k) 79′ 1:0
2:0
3:0
4:0
5:0
6:0
7:0
8:0
9:0
10:0
11:0
12:0

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.