Rocznica śmierci „Rudego”. Warszawa pamięta o Janku Bytnarze

W 78. rocznicę śmierci Jana Bytnara ps. Rudy – 30 marca br. w imieniu mieszkańców Mokotowa, przedstawiciele Zarządu Dzielnicy – Zastępcy Burmistrza Dzielnicy – Krzysztof Skolimowski, Marek Rojszyk, Anna Lasocka oraz Radni Dzielnicy Mokotów Bożena Kosińska-Krauze, Natalia Polubiec wraz z Przewodniczącym Rady Dzielnicy Mokotów – Miłoszem Góreckim złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą bohatera Szarych Szeregów.

Urząd Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy

Jan Bytnar ps. Rudy został aresztowany w nocy z 22 na 23 marca 1943 r. w rodzinnym mieszkaniu przy al. Niepodległości 159 na warszawskim Mokotowie. Był brutalnie bity podczas przesłuchań w siedzibie Gestapo w alei Szucha. Podczas przewożenia do więzienia na Pawiaku 26 marca 1943 roku został uwolniony w zaplanowanej przez oddział Grup Szturmowych Szarych Szeregów Akcji pod Arsenałem.

Zmarł w wieku 21 lat, 30 marca 1943 roku w Szpitalu Wolskim w wyniku rozległych obrażeń, jakich doznał podczas śledztwa.
Jan Bytnar został w 1943 roku pośmiertnie mianowany harcmistrzem, porucznikiem i odznaczony Krzyżem Walecznych. Jest pochowany w kwaterze Batalionu „Zośka” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c