Rodzice są w szoku. Będą musieli pilnie dostarczyć ten dokument do szkół. To efekt nowej ustawy
Rodzice ruszyli do komputerów i do sądów po zaświadczenia o niekaralności. Dokument ten jest wymagany dla części opiekunów. Kiedy trzeba go złożyć?
W życie weszły nowe przepisy, które nakładają na rodziców chcących pełnić rolę opiekunów podczas wycieczek szkolnych obowiązek przedstawienia zaświadczenia o niekaralności. Jest to część tzw. ustawy Kamilka, której celem jest lepsza ochrona dzieci.
Jak informuje portal Infor, opiekunowie muszą zostać zweryfikowani w Rejestrze Sprawców Przestępstw szczególnie jeżeli chodzi o przestępstwa przeciw nieletnim. Dotyczy to każdej osoby, która będzie miała zorganizowany kontakt z dziećmi, w tym podczas wycieczek do muzeum, kina czy na basen.
Jak uzyskać zaświadczenie?
Zaświadczenie o niekaralności można uzyskać na dwa sposoby: osobiście w sądzie, co wiąże się z opłatą skarbową w wysokości 30 zł, lub online przez Profil Zaufany, gdzie koszt wynosi 20 zł. Proces jest stosunkowo prosty, a dokument można uzyskać od ręki w sądzie lub otrzymać go drogą elektroniczną w ciągu około 10 dni roboczych.
Nowe przepisy mogą ograniczyć wycieczki i sprawiać problemy organizacyjne
Jak informuje Familie.pl, nowe przepisy mogą wpłynąć na organizację wycieczek, ponieważ dodatkowe formalności mogą zniechęcać rodziców do uczestnictwa. Są jednak zajęcia w których uczestnictwo rodziców jest wręcz wymagane. Jest tak na przykład w przypadku obowiązkowych zajęć na basenie. Teoretycznie rodzice mogą wyznaczyć jedną lub dwie osoby, które będą pełnić tę funkcję, jednak w praktyce rodzice się po prostu wymieniają. Zajęcia odbywają się w ramach godzin lekcyjnych i rodzice muszą brać wolne w pracy. Nakładanie dodatkowego obowiązku przedstawiania zaświadczeń o niekaralności to kolejny obowiązek jakiemu muszą sprostać rodzice.
Mimo tych obaw, głównym celem zmian jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom. Jak podkreśla portal Prawo.pl, nowe regulacje mogą wydawać się uciążliwe, ale ich wprowadzenie wynika z potrzeby zwiększenia ochrony najmłodszych. Dzięki weryfikacji opiekunów, szkoły mogą lepiej zadbać o bezpieczeństwo uczniów, co jest priorytetem nowej ustawy.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.