Rozbiórka Universamu na początku nowego roku. Zaprezentowano wstępne wizualizacje
Firma Dantex oraz Społem Praga-Południe otrzymali pozwolenie na rozbiórkę Universamu. W związku z tym, po nowym roku, centrum handlowe zniknie z okolic Ronda Wiatraczna. Zamiast niego pojawi się 17-piętrowy apartamentowiec z powierzchnią handlową. Budowa zostanie ukończona w 2018 roku.
Na wczorajszym spotkaniu z mediami i mieszkańcami udział wzięli m.in. Społem Praga-Południe, Urząd Dzielnicy, firma Dantex, która jest wykonawcą projektu, pracownia architektoniczna FS&P Arcus oraz zarząd terenów kupieckich, które przylegają do Universamu.
Spotkanie rozpoczął prezes Bogusław Różycki, który tłumaczył podjęcie decyzji o rozbiórce. Wymieniał koszta, jakie musi ponosić Społem w związku z utrzymaniem obiektu. Są to m.in. bardzo wysoka opłata za wieczyste użytkowanie gruntu, inspekcje nadzoru budowlanego czy przestarzałe instalacje. W związku ze spadkiem sprzedaży, silną konkurencją ze strony dyskontów i niewykorzystaną, dużą przestrzenią handlową koszty te spadłyby wkrótce na pozostałe placówki Społem, ponieważ obiekt nie jest w stanie sam się utrzymać. W grę nie wchodzi także renowacja obiektu której koszty, sięgałyby 10 mln zł.
Jaki będzie nowy Universam?
Nowy Universam to dwie, 17-piętrowe, bliźniacze wieże o wysokości ok. 60 metrów połączone ze sobą 9-piętrową, częścią zasadniczą o wysokości 36 metrów. Projekt przewiduje 440 mieszkań oraz 630 miejsc parkingowych: 470 dla mieszkańców oraz 160 ogólnodostępnych. W nowym Universamie znajdzie się także miejsce dla dwóch dotychczasowych neonów oraz fontanny, ochrzczonej przez mieszkańców mianem „panienki”. Trzeci neon trafi do muzeum neonów. Do czasu pełnego uruchomienia sklepu, Społem przeniesie swoją działalność spożywczą na ul. Zagójską oraz przemysłową na ul. Suchodolską. Jak podkreślił Bogusław Różycki, prezes Społem Praga-Południe, w samym tylko obiekcie pracuje ok. 100 osób. Firma nie chce pozbawiać ich zatrudnienia.
Co z bazarkiem?
Wielu mieszkańców niepokoi rozbiórka Universamu, która przyczynić się może, zdaniem niektórych, do likwidacji pobliskiego bazaru. Leszek Gaździński oraz Krzysztof Skwarek ze Stowarzyszenia Kupców Grochowa rozwiali wszelkie wątpliwości. Stanowiska kupieckie zostaną utrzymane. Stowarzyszenie będzie jednak musiało ponieść koszty rewitalizacji terenów oraz pogodzić się z nieco mniejszą niż dotychczas powierzchnią handlową. Wybudowanie nowego obiektu wiązać się będzie bowiem z doprowadzeniem ścieżek. Wykonawca chce zachować dotychczasowy pieszy ciąg komunikacyjny i dołączyć kilka nowych. W związku z tym teren bazaru zmniejszy się o ok. 600-800 mkw.
Utrudnienia w związku z budową
Utrudnień w związku z budową… nie będzie. Piesze ciągi zostaną zachowane, a wyjazd z budowy odbywać się będzie poprzez pętle autobusową. Niesie to za sobą jednak pewne konsekwencje. Po pierwsze, wejście na teren obiektu oraz tereny przyległe, siłą rzeczy będzie niemożliwy. Po drugie, bazar będzie przez ten czas zamknięty.
Dodatkowe benefity
Dodatkowym benefitem dla całej dzielnicy będzie niewątpliwie remont ul. Męcińskiej. Cały koszt inwestycji pokryje firma Dantex. Przy okazji władze dzielnicy postanowiły rozwiązać problem zaparkowanych tam samochodów, które utrudniają poruszanie się pieszych oraz innych uczestników ruchu. Pod uwagę brane są zarówno barierki, jak i postawienie znaku zakazu zatrzymywania się, połączone z częstymi patrolami straży miejskiej w tym rejonie.
UWAGA: wszystkie wizualizacje pokazane w artykule są grafikami wstępnymi i służą tylko celom poglądowym. Za około miesiąc inwestor pokaże ostateczne wizualizacje.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.