Runął fragment historycznego muru okalającego Sinfonię Varsovia

Fot. Marek Borkowski

„Dziś w nocy runął fragment muru okalającego Sinfonia Varsovia od strony ulicy Terespolskiej” – informuje nas Pan Marek Borkowski, radny dzielnicy Praga Południe. Więcej możemy przeczytać w interpelacji, jaką radny wysłał Tomaszowi Kucharskiemu, burmistrzowi dzielnicy, z prośbą o ratowanie zabytkowego miejsca:

„Nie jest to byle jaki mur, ale ma on swoją wartość historyczną, jest bowiem ostatnim elementem świadczącym, że w tym miejscu tj. u zbiegu ulicy Terespolskiej i Groszowickiej stał pomnik wystawiony w 1846 roku z polecenia cara Mikołaja I według projektu Antonio Adaminiego. Był on jednym z całej serii podobnych monumentów wznoszonych przez Rosjan na polach bitew. Wystawiony w tym miejscu miał upamiętniać poległych Rosjan w bitwie pod Olszynką Grochowską 25 lutego 1831 r. kiedy armia rosyjska dowodzona przez Iwana Dybicza straciła około dziesięciu tysięcy żołnierzy.”

Rzeczywiście widać, że mur jest w opłakanym stanie i należy mu się renowacja lub przynajmniej zabezpieczenie istniejącego fragmentu.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.