Ruszyła estetyzacja Dworca Centralnego za 19,5 mln zł

Estetyzacja Dworca Centralnego Fot. SUD Architekt Polska Sp. z o.o

Estetyzacja Dworca Centralnego Fot. SUD Architekt Polska Sp. z o.o

Ruszyły kolejne prace związane z estetyzacją Dworca Centralnego. Największe zmiany podróżni dostrzegą na peronach nr 2 i 3, gdzie pojawiły się czasowe wygrodzenia.

Wygrodzenia na peronach związane są z budową słupów podtrzymujących konstrukcję antresoli, która powstanie w hali głównej. W przyszłym tygodniu dotychczasowe wygrodzenia zostaną zmienione, a od połowy czerwca zminimalizowane. W związku z zaplanowanymi pracami, od przyszłego tygodnia na peronach zmieni się organizacja ruchu. Szczegóły ustalane są obecnie przez przewoźników i zarządcę infrastruktury.

Na dworcu pojawili się dziś pierwsi informatorzy mobilni, którzy czuwają nad komfortem pasażerów przebywających w obiekcie. Będą obecni na dworcu codziennie, aż do połowy czerwca. Podróżni otrzymują również ulotki informacyjne o kolejnym etapie prac.

Wykonawca rozpoczął już pierwsze roboty odkrywkowe na peronach. Prace właściwe, związane z palowaniem i budową słupów podtrzymujących konstrukcję antresoli, rozpoczną się jutro i potrwają do połowy czerwca. Roboty będą prowadzone w godzinach nocnych, aby w jak najmniejszym stopniu utrudniać ruch pasażerski.

Kontynuowane są również prace, które wykonawca rozpoczął pod koniec marca br. Zakończono już demontaż szklanych kubików w hali głównej oraz większość robót demontażowych w podziemnych galeriach. Obecnie wykonawca realizuje prace instalacyjne na dworcu, a także prace związane z rozbiórką dawnego pomieszczenia poczty oraz rozbiórką schodów żelbetowych w hali głównej po lewej stronie.

Projekt estetyzacji Dworca Centralnego zakłada zmiany w aranżacji obiektu. Największe z nich czekają halę główną, gdzie zamiast dotychczasowych szklanych kubików pojawią się nowe lokale komercyjne. Powstanie również antresola, na którą z poziomu „0” będzie można dotrzeć schodami ruchomymi. Podróżni zyskają w ten sposób dodatkową przestrzeń do oczekiwania na pociąg.

Zmiany czekają także nieremontowaną dotychczas galerię zachodnią wraz z dojściem do stacji WKD Śródmieście i część galerii północnej, które wyglądem zostaną dostosowane do pozostałych galerii podziemnych. Dodatkowo, lokale na galerii zachodniej zostaną przeniesione na jedną stronę, co pozwoli na uzyskanie większej przestrzeni w podziemnych korytarzach.
Inwestycja zakończy się w IV kwartale br. Jej koszt wyniesie 19,5 mln zł.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.