Rząd ostrzega przed tym Polaków. Zapowiada, że będzie gorzej

Polska zmaga się z bezprecedensową falą cyberataków, które stawiają kraj w czołówce najbardziej zagrożonych państw Unii Europejskiej. Podczas konferencji poświęconej Strategii Cyfryzacji Polski do 2035 roku, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przedstawił alarmujące dane oraz zapowiedział zwiększenie wydatków na cyberbezpieczeństwo i rozszerzenie współpracy między sektorem publicznym a prywatnym w walce z zagrożeniami cyfrowymi.

Fot. DALL·E 3 / Warszawa w Pigułce

Dramatyczny wzrost zagrożeń

Statystyki za 2023 rok są niepokojące. W Polsce liczba cyberataków wzrosła o 100% w porównaniu z rokiem poprzednim. Do połowy października odnotowano ponad 80 tysięcy incydentów, a szacuje się, że do końca roku ich liczba przekroczy 100 tysięcy. To trzykrotnie więcej niż w 2022 roku. Eksperci wskazują, że główne cele cyberprzestępców obejmują ataki na infrastrukturę krytyczną, takie jak systemy energetyczne, wodociągowe, a także placówki opieki zdrowotnej.

„Polska jest obecnie najbardziej atakowanym krajem w UE. Statystyki wskazują, że liczba ataków będzie się liniowo zwiększać” – ostrzega minister Gawkowski. Ataki wymierzone są nie tylko w infrastrukturę krytyczną, ale także w małe i średnie przedsiębiorstwa oraz instytucje samorządowe. Szczególnie niepokojący jest wzrost liczby incydentów, które obejmują ransomware, czyli blokowanie dostępu do systemów w zamian za okup.

Miliardowe inwestycje w bezpieczeństwo

W obliczu rosnącego zagrożenia rząd planuje znaczące inwestycje w ochronę cyfrową. Na program „cybertarcza” przeznaczono ponad miliard złotych, a wydatki na cyberbezpieczeństwo mają być stale zwiększane. Minister Gawkowski podkreśla: „Traktujemy cyberbezpieczeństwo naszego kraju śmiertelnie poważnie. Te wydatki będą rosły lawinowo”.

W ramach programu „Cyberbezpieczny samorząd” zaplanowano wydanie 1,5 miliarda złotych na zabezpieczenie 2,5 tysiąca instytucji samorządowych. Tylko w pierwszym kwartale roku podpisano umowy na kwotę 500 milionów złotych, co świadczy o dynamicznym wdrażaniu planu.

Dodatkowe środki zostaną przeznaczone na szkolenia dla pracowników administracji publicznej oraz zakup nowoczesnych systemów monitorowania ruchu sieciowego. W planach jest także utworzenie funduszu wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą podnieść poziom swojego zabezpieczenia.

Budowa Centrum Cyberbezpieczeństwa

Kluczowym elementem nowej strategii jest budowa Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK. Instytucja ta ma zwiększyć zdolność państwa do skutecznego reagowania na incydenty oraz wzmocnić odporność systemów informacyjnych. Jak podkreśla NASK, centrum będzie odpowiadało za „zapewnienie bezpieczeństwa informacji i skuteczne zarządzanie incydentami”.

Centrum ma być wyposażone w najnowocześniejsze technologie, w tym sztuczną inteligencję, do analizy potencjalnych zagrożeń w czasie rzeczywistym. Jednym z kluczowych zadań będzie również współpraca z partnerami międzynarodowymi, w tym z NATO oraz Europolem, aby zapewnić wymianę informacji o zagrożeniach na poziomie globalnym.

Ochrona najmłodszych

Podczas konferencji minister zapowiedział także działania legislacyjne mające na celu ochronę dzieci przed szkodliwymi treściami w internecie. „Wszyscy wiedzą, że małoletni mają dostęp do tego typu treści, ale nikt z tym nic nie robi. Trzeba w końcu wziąć za to odpowiedzialność” – podkreślił.

Nowy projekt ustawy ma skupić się na ochronie dzieci przed nieodpowiednimi materiałami, w tym treściami dla dorosłych i patostreamingiem. Konsultacje społeczne obejmą m.in. określenie odpowiedzialności platform internetowych za publikowane treści. Planowane jest także wprowadzenie obowiązku weryfikacji wieku użytkowników na stronach o wątpliwej zawartości.

Ministerstwo zapowiada stworzenie ogólnokrajowej kampanii edukacyjnej na temat bezpiecznego korzystania z internetu przez najmłodszych użytkowników.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl