Rzadki ptak uderzył o szybę windy do metra. W tym miejscu pojawią się ostrzeżenia

Kilka miesięcy temu w stolicy prawdziwą sensacją było pojawienie się pokrzewki aksamitnej. Ten niezwykle rzadki ptak widywany był na warszawskiej „patelni”. Jednak pod koniec października doszło do niebezpiecznego zdarzenia 

Fot. Pixabay

W październiku tego roku tłumy fotografów zbierały się przy stacji metra Centrum, aby uwiecznić niezwykle rzadki gatunek ptaka, który zadomowił się w tym miejscu. Chodzi o pokrzewkę aksamitną, która wtedy była zaobserwowana dopiero czwarty raz w Polsce.  Naturalnie gatunek ten występuje na południu Europy oraz w Afryce Północnej. Niestety centrum Warszawy okazało się niebezpiecznym miejscem dla ptaka.

Jak informowała Fundacja Szklane Pułapki, 19 października doszło do wypadku, w którym pokrzewka podczas lotu uderzyła o szklaną obudowę windy metra. Ptaszek szczęśliwie przeżył to zdarzenie, jednak ornitolodzy podnieśli alarm. Fundacja zaapelowała do władz Metra o likwidacje szklanych pułapek na ptaki w pobliżu stacji. Wyjaśniono, że od listopada 2020 roku kierowane były wnioski  o zabezpieczenie groźnych dla ptaków powierzchni i o zmianę projektu nowych stacji.

„Wnioskowaliśmy do RDOŚ o wprowadzenie odpowiedniego warunku w decyzjach środowiskowych. Poparła nas Branżowa Komisja DS OŚ i Biuro Ochrony Środowiska Miasto Stołeczne Warszawa. Niestety, od tamtego czasu powstało kilka nowych stacji i wszystkie są szklanymi pułapkami (cyklicznie trafiają do naszego rejestru). Zaś ZTM (Warszawski Transport Publiczny) i Metro Warszawskie podają szereg przyczyn, dla których nie może się to zmienić” – podawali ornitolodzy.

Teraz jednak okazało się, że wypadek z udziałem rzadkiego ptaka nie pozostał obojętny i planuje się wprowadzić odpowiednie zmiany. Rzecznik ZTM, Tomasz Kunert poinformował, że podczas sesji budżetowej przyznano ZTM 20,3 miliona złotych na modernizację pierwszej linii metra, a część kosztów ma zostać przeznaczona na wymianę wymianę zadaszeń nad wyjściami ewakuacyjnymi przy stacji metra Centrum oraz wejścia na wysokości ulicy Złotej. Te mają zostać zaopatrzone w elementy odstraszające ptaki. Planowo inwestycja ma być zrealizowana na przełomie 2024 oraz 2025 roku.

Źródło: eska.pl

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl