Rzecznik rządu: „Polska nie może się zgodzić na to, by zamknąć kopalnię Turów”

Dziś podczas konferencji prasowej rzecznika rządu podkreślił on, że nie ma zgody, aby zamknąć kopalnię Turów. Jak dodał, spowoduje to kryzys energetyczny dla setek tysięcy, a nawet milionów obywateli i dziesiątek tysięcy polskich przedsiębiorstw.

Fot. Warszawa w Pigułce

Dziś odbyła się konferencja prasowej rzecznika rządu, podczas której mówiono o sytuacji w kopalni Turów. Przypomnijmy, pod koniec lutego 2021 roku Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE, wraz z wnioskiem o zastosowanie środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia. Kiedy  nie zaprzestano wydobywać węgiel brunatny, ukarano Polskę karą finansową.

Jak zapewnił Piotr Mueller, Polska nie może zgodzić się na to, aby kopalnię zamknąć. Zaznaczył, że zamknięcie kopalni może spowodować ogromny kryzys energetyczny dla setek tysięcy, a nawet milionów Polaków. Dodał, że zostaną podjęte wszelkie działania, aby spór prawny, który jest pomiędzy Polską a Czechami  został rozwiązany w sposób polubowny.

„Liczymy na to, że w najbliższym czasie te negocjacje, które trwają, zakończą się podpisaniem umowy.”

-dodał Piotr Mueller. Zwrócił uwagę też na fakt, że kary wynikające z decyzji TSUE nie płyną do państwa czeskiego, a do budżetu unijnego.

„W związku z tym strona czeska nie ma żadnych korzyści z tego tytułu, co jest argumentem, by Czesi w możliwie szybkim terminie zrealizowali te porozumienia, na które Polska jest otwarta i które przedstawiała w ostatnim czasie”

-wytłumaczył.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c