Są wyniki badań! Czy znaleziono legendarną „Bajkę”?

Nie tak dawno informowaliśmy, ze wrak jest poddawany testom przy współpracy ekspertów z Muzeum Powstania Warszawskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Na wczorajszej sesji rady miasta, Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków poinformował, że wrak z cała pewnością nie jest pozostałościami po legendarnej „Bajce”. – informuje TVN Warszawa. Czym więc jest wrak?

Henryk Matulko z lewej na statku wycieczkowym „Bajka”. Warszawa 1942

Henryk Matulko z lewej na statku wycieczkowym „Bajka”. Warszawa 1942

Najprawdopodobniej jest to powojenna krypa, a więc płaskodenny statek o niewielkim tonażu. Pełnomocnik prezydent ds. Wisły, Marek Piwowarski poinformował, że wrak jest traktowany jako przeszkoda na Wiśle i zostanie usunięty. Znalezisko jest podobno mniejsze niż Bajka. Liczne badania magnetometryczne, sonarowe i inne wskazały na rozmiar kadłuba, który jest dużo mniejszy niż legendarnego statku. Ponadto okazało się, ze kadłub, ma płaskie dno i nie ma pokładu górnego, co rozwiało wszelkie wątpliwości.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.