Sąd: napis "czerwona zaraza" patriotyczny, komunistyczne pomniki powinny zostać usunięte

Portal wPolityce.pl poinformował o wyroku dla dwóch licealistów, którzy oskarżeni byli o znieważenie pomnika. Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Płn umorzył sprawę ze względu na niską szkodliwość czynu. Dodał, że… utożsamia się ze sprawcami i uznaje ich czyn za patriotyczny, a także, że komunistyczne pomniki powinny zostać zniszczone.

Pomnik Braterstwa Broni w Warszawie. Fot. Cezary Piwowarski / Wikipedia

Pomnik Braterstwa Broni w Warszawie. Fot. Cezary Piwowarski / Wikipedia

To sensacyjny wyrok i jeszcze bardziej sensacyjne uzasadnienie, które być może wyznaczy nowy kurs polskiego sądownictwa. W 2011 roku dwóch licealistów namalowało na Pomniku Braterstwa Broni oraz Pomniku Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej napis „czerwona zaraza”. Sąd umorzył postępowanie w tej sprawie ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu. O sprawie opowiedział portalowi wPolityce.pl mec. Krzysztof Wąsowski, który bronił oskarżonych:

„Otóż sędzia stwierdził wprost, że identyfikuje się z tym czynem, który uważa za patriotyczny. Te pomniki są jego zdaniem hańbą dla narodu polskiego i polskich władz. Stwierdził, że musiał orzekać na podstawie przepisów, które są niezgodne z Konstytucją. Ochrona tego pomnika jest też niezgodna z ustawą zasadniczą. Sąd wskazał art. 5 o ochronie niepodległości państwa polskiego, art. 13 mówiący o zakazie promocji komunizmu i wreszcie art. 19, czyli ochrona weteranów. Dodał do tego art. 256 Kodeksu Karnego o przestępstwie promowania komunizmu. Sąd stwierdził wprost, że te pomniki promują komunizm, więc same w sobie są przestępcze i powinny zostać rozebrane. Sąd uznał, że co prawda czyn przestępczy zaistniał, ale szkodliwość społeczna czynu jest znikoma i dlatego umorzono postępowanie.”


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.