Segregujesz śmieci? Wymień je na gadżety

Kampania „Dzielnica Wisła. Wyjdź na czysto” wkracza w kolejny etap! W piątek, 3 lipca, otwarty został Punkt Skupu Dzielnicy. Miłośnicy nadwiślańskich terenów, którzy przyniosą do punktu posegregowane śmieci, otrzymają w zamian praktyczne i przydatne nad Wisłą gadżety.

Fot. T. Demieńczuk / um.warszawa.pl

Fot. T. Demieńczuk / um.warszawa.pl

Dzielnica Wisła. Wyjdź na czysto to kampania edukacyjna, której celem jest zmiana zachowań warszawiaków w przestrzeni publicznej Wisły, zbudowanie poczucia odpowiedzialności za wspólne mienie, a w efekcie umiejętności poszanowania terenów nadwiślańskich i niezaśmiecanie ich. Najważniejszą częścią kampanii są działania bezpośrednie, skierowane do osób korzystających z uroków Wisły.

Od początku maja edukatorki z Fundacji Civis Polous przemierzają brzegi Wisły i krzewią ideę utrzymywania porządku w ramach „Dzielnicy Wisła”. Rozdając praktyczne gadżety związane z akcją – worki na śmieci oraz przenośne popielniczki – przekonują, że warto pozostawić po sobie porządek.

Od piątku, 3 lipca, działania edukatorek wpiera również Punkt Skupu Dzielnicy Wisła. Przed oficjalnym uruchomieniem punktu odbył się krótki briefing prasowy podczas którego omówiono jego działanie.

„Być może się powtarzam, ale cały czas próbujemy przekonać warszawiaków, żeby razem z nami wzięli odpowiedzialność za wiślane brzegi. Żeby wspólnie z nami dbali o czystość nabrzeży. Teraz chcemy ich dodatkowo zachęcić poprzez Punktu Skupu. Tu mieszkańcy za przyniesione przez siebie odpady będą mogli odebrać atrakcyjne gadżety”. – mówił podczas spotkania Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Wszyscy mieszkańcy Warszawy, którzy przyniosą tam 30 posegregowanych odpadów (szklane lub plastikowe butelki po napojach, kubki plastikowe), otrzymają jeden z gadżetów – matę lub płyn na meszki i komary. Taki praktyczny upominek z pewnością umili czas spędzany nad rzeką.

Obiekt powstał na skwerze w pobliżu Mostu Poniatowskiego (przy ul. Wioślarskiej 12, w sąsiedztwie klubokawiarni Niedorzeczni i przystanku autobusowego Most Poniatowskiego 06), po lewej stronie rzeki. Będzie działał do końca lipca w każdy piątek oraz sobotę w godzinach od 19.00 do 1.00.

Przy projektowaniu pawilonu najważniejsze były dwie zasady: obiekt ma sam w sobie stać się kontenerem na czyste odpady segregowane, a po demontażu powinien w całości zostać poddany recycklingowi. Pawilon został zaprojektowany w organicznej formie, przypominającej w muszlę, co ma być nawiązaniem do naturalnego ekosystemu jakim jest Wisła. – mówi architekt Punktu Skupu Katarzyna Rokicka–Mϋller. Dach pawilonu będzie porośnięty trawą, która będzie dobrze widoczna z mostu Poniatowskiego i jego estakad. Konstrukcja zostanie wykonana z drewna oraz materiałów drewnopochodnych. Wypełnienie konstrukcji będą stanowić same odpady.

11 i 18 lipca w Punkcie Skupu zostaną przeprowadzone warsztaty. Ich uczestnicy – pod okiem Drużyny Warsztatowej Oddam Odpady – nauczą się tworzenia lampionów ze szklanych bezzwrotnych butelek oraz gadżetów z kapsli i korków. To tylko niektóre atrakcje, które odbędą się w pawilonie.

Kampania „Dzielnica Wisła. Wyjdź na czysto” trwa od początku maja i jest organizowana przez Zarząd Mienia m.st. Warszawy oraz Urząd m.st. Warszawy,
a koordynowana przez agencję John Pitcher.

Bieżące informacje dotyczące działań w ramach kampanii można śledzić na oficjalnym fanpage’u na portalu Facebook:https://www.facebook.com/dzielnicawislapl lub na stronie: http://wislawarszawa.pl/

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.