Sensacyjne odkrycie w Muzeum Narodowym! Jedyna taka mumia na całym świecie!

Sensacyjne odkrycie w Muzeum Narodowym. Mumia, którą uważano za kapłana, okazała się kobietą w ciąży. Podczas mumifikacji dziecka nie wyjęto i nadal znajduje się wewnątrz ciała matki.

Badania radiologiczne starożytnej mumii, która miała być znaleziona w grobowcach królewskich w Tebach w Górnym Egipcie, wykazały, że jest to ciało kobiety w ciąży. Pochodziła z elity społeczności tebańskiej i została starannie zmumifikowana, owinięta w tkaniny i wyposażona w bogaty zestaw amuletów. Ciało zostało częściowo obrabowane przez handlarzy starożytności w XIX wieku. Nie wiadomo, jakie inne przedmioty znajdowały się wewnątrz mumii.

Bliższe badanie wykazało, że kobieta zmarła między 20 a 30 rokiem życia wraz z płodem w wieku pomiędzy 26tym a 30tym tygodniem ciąży. Odkrycie to jest jedynym znanym przypadkiem zabalsamowanej ciężarnej kobiety.

Mumia ta daje nowe możliwości badań nad ciążą w czasach starożytnych, które można porównać z aktualnymi przypadkami. Ponadto, zabytek rzuca światło na niezbadany aspekt starożytnych egipskich zwyczajów pogrzebowych i interpretacji ciąży w kontekście starożytnej egipskiej religii.

Nie wiadomo kim była owa kobieta. Jej mumia stanowi doskonały przykład starożytnych egipskich umiejętności balsamowania, co sugeruje jej wysoką pozycję społeczną. Trumna, w której przybyła do Warszawy w 1826 r. została wykonana w regionie tebańskim dla kapłana Hor-Dżehutiego, żyjącego w I w. p.n.e. Jej rzekomego znaleziska w królewskich grobowcach w Tebach nie można udowodnić, ale nie można go też odrzucić na tym etapie badań. Zapewne jest to tylko legenda, która miała na celu podniesienie ceny zabytku na rynku antykwarycznym w XIX w. Z powodu tych jeszcze niewyjaśnionych kwestii nazywamy ją Tajemniczą Damą. Można ją oglądać w Muzeum Narodowego w Warszawie a artykuł na jej temat ukazał się w Journal of Archaeological Science.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c