Seria pożarów Świdermajerów – dziś w nocy płonął kolejny

Otwock-Sanatorium-Gurewicza

Czym jest Świdermajer wie każdy mieszkaniec Warszawy. Wykonane z drewna domy letniskowe od ponad 100 lat zdobią linię otwocką od Wawra po Śródborów.

Ostatnimi czasy dość często drewniane domki stają w ogniu i bezpowrotnie znikają z podwarszawskiego krajobrazu. Szkoda, bo jest co podziwiać. To tradycyjne budownictwo mazowieckie z bogatymi zdobieniami, do których inspiracja była…. wystawa rolno-przemysłowa z 1885 roku. Twórca stylu Michał Elwiro Andriolli po wystawie sprowadził do Brzegów, gdzie mieszkał kilka prezentowanych na wystawie domów. Konstrukcje zachwycały charakterystycznymi, ażurowymi zdobieniami werand i ganków, a także szpiczastymi zwieńczeniami dachów.

Wczorajszy pożar jest już trzecim w tym roku płonął budynek przy ulicy Szkolnej. Wcześniej na początku marca spłonął świdermajer w Falenicy. W styczniu ogień strawił budowlę przy ulicy Żeromskiego w Warszawie.

One stoją wśród sosen
jak upiory w przedpieklu
i mówią smutnym głosem
o radościach FIN DE SIÈCLE’U;
wzięte z ryciny żywcem:
„ŚWIĄTYNIA BOGINI KALI”
też z drzewa są, jak skrzypce,
na których walce grali.
[ … ]
Te wille, jak wójt podaje,
Są w stylu „świdermajer”

— Gałczyński, „Wycieczka do Świdra”

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.