Sezon na kleszcze rozpoczęty. Ratusz nie zamierza z nimi walczyć [MAPA]

Mimo łagodnej zimy i kolejnych przypadków zarażeń boreliozą, ratusz nie zamierza w tym roku walczyć z tymi pajęczakami. Woli za to edukować warszawiaków.

Źródło:  Marta Supergan - Marwicz (za zgodą autorki)

Źródło: Marta Supergan – Marwicz (za zgodą autorki)

Sanepid ostrzega, że największymi siedliskami kleszczy są Las Bemowski, Bielański, Kabacki i Kampinoski Park Narodowy. Kleszczy nie brakuje też na Polu Mokotowskim, w Ogrodzie Krasińskich, Łazienkach Królewskich i stołecznym ZOO.

Ostatnio napisał do nas czytelnik, który złapał aż trzy kleszcze podczas pobytu w Lesie Kabackim. Ratusz zamierza w tym roku zorganizować akcje podczas której będzie ostrzegać, że kleszcze to groźne pajęczaki i radzić, jak należy się przed nimi bronić.

Mapa kleszczy, którą widzicie powyżej, była już przez nas prezentowana. W latach 2007-2010 Pani Marta Supergan-Marwicz przy współpracy z Panem Profesorem Grzegorzem Karbowiakiem opracowali warszawską mapę zagrożeń ukąszeniem kleszczy. Teraz mapa będzie aktualizowana, zanim to jednak nastąpi, badania zajmą nieco czasu.

Jak podkreśla autorka ukąszenia nie możemy bagatelizować. Z badań wynika, ze 25% samic kleszczy jest boreliozopozytywnych. Oznacza to, że 1/4 ukąszeń kończy się zarażeniem boreliozą. Samce nie gryzą i nie są niebezpieczne dla ludzi. Po zauważeniu kleszcza, trzeba go jak najszybciej wyciągnąć. Do zakażenia dochodzi po upływie pewnego czasu.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.