Skąd wzięło się nowe logo na komunikacji? ZTM wyjaśnia na przystankach

ZTM wyjaśnia skąd wzięło się nowe logo z „T” w kole. Plakaty z symbolem pojawiły się w taborze, na tyłach autobusów i burtach tramwajów, w Punktach Obsługi Pasażerów, przy wejściach do metra, na wiatach i tablicach przystankowych oraz na parkingach P+R i na węzłach przystankowych. 

Fot. Warszawa w Pigułce

Logo Warszawskiego Transportu Publicznego jest już na większości pojazdów stołecznej komunikacji. Znak, wyłoniony w drodze konkursu, nawiązuje do tradycyjnych warszawskich symboli. Nowe logo oznacza ujednolicenie oznaczenia środków transportu publicznego w stolicy – informuje ZTM.

Jak dotąd w Warszawie funkcjonowało wiele symboli dotyczących komunikacji. Widoczne były logotypy Zarządu Transportu Miejskiego, stołeczny znak promocyjny „Zakochaj się w Warszawie komunikacyjnej”. Na pojazdach widniał także herb stolicy oraz logotypy poszczególnych spółek transportowych. Od początku tego roku zastępuje je jeden, unifikujący znak. Z inicjatywą jego wprowadzenia wyszedł radny m.st. Warszawy i wiceprzewodniczący Komisji Infrastruktury i Inwestycji, Michał Bitner.

Logo Warszawskiego Transportu Publicznego przygotowało konsorcjum TypeThree (w jego skład wchodziła firma Type2 oraz studio Three Dots Type). Zwyciężyło ono w dwuetapowym konkursie zorganizowanym latem zeszłego roku przez ZTM we współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej. W pierwszym etapie udział wzięło aż 189 osób i firm. Przesłały one swoje portfolio, które były oceniane przez profesjonalne jury. Do drugiego etapu zaproszono pięciu wyselekcjonowanych finalistów. Przedstawili oni swoje propozycje głównego logo Warszawskiego Transportu Publicznego oraz jego odmian dla wybranych środków transportu. Twórcy znaku uznanego za najlepszy otrzymali nagrodę w wysokości 70 tys. zł. Zdaniem jury, wybrane logo doskonale identyfikuje „warszawskość” transportu publicznego i poszczególnych elementów całego systemu komunikacyjnego stolicy.

ZTM tłumaczy znaczenie nowego logo

Logo stołecznego transportu publicznego to litera „t”, przypominająca kształtem warszawską syrenkę. Nawiązuje ono w ten sposób do tradycyjnego symbolu stolicy Polski, jednocześnie cechując się nowoczesną formą. Dzięki temu znak ten jest ponadczasowy i z pewnością bardzo długo się nie „zestarzeje”.

Symbol Warszawskiego Transportu Publicznego widnieje już na niemal wszystkich autobusach, pociągach metra i warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej. W najbliższych dniach będzie także umieszczany na tramwajach. Pojawi się również na wiatach i słupkach przystankowych, kartach miejskich, biletach kartonikowych, biletomatach, stacjach roweru Veturilo, Punktach Obsługi Pasażerów, parkingach Parkuj i Jedź, a w sezonie letnim także na jednostkach pływających w ramach Warszawskich Linii Turystycznych.

Zmianie oznakowania pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego towarzyszy kampania informacyjna dotycząca nowego logo. Plakaty z symbolem pojawiły się w taborze, na tyłach autobusów i burtach tramwajów, w Punktach Obsługi Pasażerów, przy wejściach do metra, na wiatach i tablicach przystankowych oraz na parkingach P+R i na węzłach przystankowych. Zaplanowano także emisję specjalnych spotów informacyjnych na stronach internetowych przewoźników oraz na wyświetlaczach w pojazdach i na stacjach metra.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl