Skarbówka sprawdzi dokumenty za mieszkanie. Niektórym grozi wysoka kara
Organy podatkowe nasiliły działania kontrolne w obszarze transakcji nieruchomości w Polsce. Jak donosi bizblog.spidersweb.pl, kontrola ma na celu wykrycie ewentualnego zaniżania wartości transakcji, co prowadziłoby do obniżenia kwoty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) należnego państwu.
W kontekście zwiększonej aktywności kontrolnej ze strony fiskusa, niezwykle ważne staje się posiadanie solidnych dowodów potwierdzających rzeczywistą wartość rynkową nieruchomości. Kluczowym dokumentem, który może okazać się pomocny w ewentualnych sporach z urzędem skarbowym, jest operat szacunkowy przygotowany przez uprawnionego rzeczoznawcę. Taki dokument często jest wymagany przez banki przy udzielaniu kredytu hipotecznego i może służyć jako dowód w przypadku kontroli skarbowej. Zaleca się przechowywanie operatu szacunkowego przez okres do 5 lat, co odpowiada terminowi przedawnienia zobowiązań podatkowych.
Konsekwencje zaniżenia wartości transakcji mogą być surowe. Organy podatkowe mają prawo nałożyć kary pieniężne za takie nieprawidłowości, a w przypadku podatku PCC kara może sięgnąć nawet 100% kwoty zaniżonego podatku. Choć wysokość kary jest ustalana indywidualnie, zaleca się ostrożność i staranność w dokumentowaniu wartości nieruchomości, aby uniknąć potencjalnych problemów z urzędem skarbowym.
Co to jest podatek PCC?
Podatek od Czynności Cywilnoprawnych (PCC) to rodzaj podatku bezpośredniego, który obciąża strony dokonujące określonych transakcji cywilnoprawnych. W Polsce podatek ten regulowany jest przez ustawę o podatku od czynności cywilnoprawnych. PCC należy uiścić m.in. przy zakupie nieruchomości na rynku wtórnym, zakupie samochodu używanego, a także przy zawieraniu umów pożyczek czy umów spółki, które nie podlegają opodatkowaniu VAT.
Stawki podatku różnią się w zależności od rodzaju transakcji:
- 2% od wartości nieruchomości lub praw majątkowych, np. przy zakupie domu, mieszkania czy działki na rynku wtórnym,
- 1% w przypadku umów pożyczek (z pewnymi wyjątkami),
- 0,5% przy zakupie samochodów i innych pojazdów używanych, które nie są objęte VAT-em.
Podatek ten jest zazwyczaj pobierany przez notariusza podczas finalizowania transakcji i odprowadzany bezpośrednio do urzędu skarbowego. W przypadku niektórych czynności, jak np. pożyczki między osobami fizycznymi, obowiązek zgłoszenia czynności i zapłaty podatku spoczywa na stronach umowy.
Podatek od czynności cywilnoprawnych ma na celu opodatkowanie obrotu dobrami i usługami, które z różnych przyczyn nie podlegają VAT. Jest to narzędzie fiskalne służące generowaniu dochodów budżetowych, ale również regulacji rynku nieruchomości i innych sektorów gospodarki poprzez moderowanie częstotliwości transakcji.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.