Skontrolowali 210 taksówek. Nieprawidłowości w ponad połowie

Wożą pasażerów pomimo, że nie zdali lub nawet nie podchodzili do egzaminu uprawniającego do wykonywania usług transportu drogowego taksówką osobową w stolicy, nie znają topografii Warszawy, nie posiadają licencji, nie mają kasy fiskalnej lub taksometru. W maju strażnicy miejscy ujawnili kolejne przypadki kierowców podszywających się pod licencjonowanych taksówkarzy. W sumie funkcjonariusze skontrolowali 210 taksówek, nieprawidłowości stwierdzono w ponad połowie.

Fot. Straż Miejska

Fot. Straż Miejska

Głównym celem cyklicznych działań strażników jest ujawnianie kierowców podszywających się pod taksówkarzy, a tym samym eliminowanie prób oszustwa, ograniczenie przypadków prowadzenia taksówek przez osoby nie znające topografii miasta, bez licencji lub nawet nie posiadające uprawnień do prowadzenia pojazdów.
Wyniki działań przeprowadzonych w maju przez strażników miejskich to 119 mandatów karnych oraz 5 wniosków o ukaranie skierowanych do sądu.

W pierwszej kolejności strażnicy sprawdzają niezbędne dokumenty, które powinien posiadać kierowca świadczący legalne usługi taksówkowe. Weryfikowana jest również prawidłowość oznakowania pojazdów, które musi być zgodne z zapisami Uchwały Rady Miasta. Brak identyfikatora ze zdjęciem i hologramem, bądź też uchybienia w oznakowaniu to dla strażników pierwszy sygnał, że mają do czynienia z osobą nieuprawnioną do prowadzenia usług taksówkowych.

Tylko na terenie Śródmieścia strażnicy przeprowadzili w maju 69 kontroli. We wszystkich przypadkach stwierdzono uchybienia. Kontrole pojazdów TAXI w Śródmieściu zakończyły się nałożeniem 67 mandatów karnych. W 4 przypadkach sprawę przekazano Policji.

Kontrole pojazdów TAXI w okresie 01.05.2015 – 31.05.2015. Fot. Straż Miejska

Kontrole pojazdów TAXI w okresie 01.05.2015 – 31.05.2015. Fot. Straż Miejska

Oprócz codziennych kontroli pojazdów TAXI, przeprowadziliśmy również wspólnie z Policją i Urzędem Kontroli Skarbowej dodatkowe działania akcyjne „Taksometr”. Kontrole prowadzone przy współpracy z innymi służbami są bardzo szczegółowe i skrupulatne. Celem takiej współpracy jest eliminacja przypadków nieprzestrzegania obowiązujących przepisów w zakresie usług transportu drogowego taksówką osobową – podsumowuje st. inspektor Piotr Rombel z Referatu ds. Starego i Nowego Miasta Straży Miejskiej m.st. Warszawy. Współpracujący z nami policjanci sprawdzają m. in. dowód rejestracyjny, aktualne badania techniczne, a także weryfikują obowiązkowe wyposażenie taksówki. Kierowcy są również sprawdzani pod kątem trzeźwości. Pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej weryfikują natomiast obecność czynnej kasy fiskalnej w samochodzie oraz sprawdzają czy kierowca wydaje klientom paragony fiskalne. Odbiór takich działań zarówno wśród mieszkańców, jak i legalnie działających taksówkarzy, jest bardzo pozytywny – dodaje Piotr Rombel.

Równie wysoki wskaźnik nieprawidłowości (91%) odnotowano na terenie Woli i Bemowa.

Najczęściej mieliśmy do czynienia z niewłaściwym oznakowaniem pojazdu oraz brakiem identyfikatora – mówi Cezary Bochowicz Zastępca Naczelnika IV Oddziału Terenowego.

Strażnicy przeprowadzający kontrole pojazdów TAXI reagowali również w przypadkach niestosowana się kierujących taksówkami do przepisów Ustawy Prawo o ruchu drogowym w zakresie zatrzymywania i postoju pojazdów.

Przykładowe interwencje

Aleje Jerozolimskie 54 – w trakcie kontroli oznakowania pojazdu TAXI stwierdzono, że kierowca ma cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami. Sprawa została przekazana Policji.
Ul. Smolna 10 – w trakcie kontroli oznakowania pojazdu TAXI stwierdzono, że kierowca ma odebrane uprawnienia do kierowania pojazdami. Sprawa została przekazana Policji.
Ul. Nowy Świat 58a – w trakcie kontroli oznakowania pojazdu TAXI stwierdzono, że kierowca ma przekroczony limit punktów karnych. Sprawa została przekazana policji, która odebrała kierowcy prawo jazdy.
Ul. Wileńska 18 – kierowca pojazdu TAXI nie posiadał dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz prawa jazdy i obowiązkowego ubezpieczenia OC. Mężczyzna został ukarany przez strażników miejskich mandatem karnym za niezgodność numeru bocznego z numerem widniejącym na tabliczce informacyjnej oraz brak identyfikatora ze zdjęciem. Sprawę przekazano Policji.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.