Skontrolują Ciebie i Twoją dokumentację. Dowiesz się dopiero, gdy dostaniesz karę

W trzecim kwartale 2023 roku ZUS intensywnie kontrolował zaświadczenia o niezdolności do pracy wystawiane przez lekarzy. Tylko między lipcem a wrześniem przeprowadzono 114 tys. takich kontroli. W ponad 6 tys. przypadków wstrzymano wypłatę zasiłków chorobowych.

Fot. Warszawa w Pigułce / Shutterstock

Jak podano w komunikacie ZUS, kwota zasiłków, których wstrzymano wypłatę w wyniku kontroli wyniosła w III kwartale ponad 7 mln zł. W liczbach bezwzględnych oznacza to, że od stycznia do września 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych skontrolował łącznie prawie 337 tys. zwolnień lekarskich.

Przypominamy, że ZUS ma prawo wglądu w dokumentację medyczną, aby sprawdzić zasadność absencji chorobowych. Jednak eksperci podkreślają, że placówki ochrony zdrowia mogą udostępniać tylko niezbędne dane, bez ujawniania pełnej historii choroby.

Co istotne, lekarze ani ZUS nie muszą informować pacjentów o fakcie przekazania ich danych medycznych. Chory dowie się o kontroli swojego zwolnienia dopiero gdy dostanie decyzję o wstrzymaniu zasiłku chorobowego. Może także samodzielnie wystąpić do ZUS o podanie danych.

Jak widać, ZUS coraz intensywniej weryfikuje zasadność zwolnień lekarskich. Kontrole są wprawdzie uciążliwe dla pacjentów, ale pozwalają wyłapać przypadki nieuprawnionego pobierania świadczeń chorobowych. A te rokrocznie kosztują system miliardy złotych.

Surowe kary za oszukiwanie. Wstrzymanie zasiłku to początek problemów

Pracownik, który świadomie wprowadza lekarza w błąd, aby uzyskać nienależne zwolnienie lekarskie, musi liczyć się z dotkliwymi konsekwencjami ze strony ZUS. Oto potencjalne kary za symulowanie choroby:

  • Wstrzymanie wypłaty zasiłku chorobowego – W razie wykrycia przez kontrolera ZUS, że pracownik simuluje chorobę, zostaje wydana decyzja o wstrzymaniu wypłaty zasiłku chorobowego. Oznacza to utratę wynagrodzenia za czas domniemanej niezdolności do pracy.
  • Wezwanie do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń – Pracownik, który niesłusznie pobrał pieniądze za L4, zostanie wezwany do zwrotu otrzymanego zasiłku chorobowego wraz z odsetkami.
  • Kary finansowe i grzywny – Oprócz konieczności zwrócenia pobranego zasiłku, ubezpieczonemu mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty (np. 50 proc. pobranej kwoty). Ponadto za umyślne wyłudzenie prawomocnym wyrokiem sądu może zostać nałożona grzywna.
  • Odpowiedzialność karna – W skrajnych przypadkach symulowanie choroby w celu pozyskania L4 można potraktować jako przestępstwo oszustwa. Wówczas grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat!
  • Zwolnienie dyscyplinarne – Jeśli pracownik robi to nagminnie i wyłudza absencje chorobowe, pracodawca może podjąć wobec niego sankcje dyscyplinarne, włącznie ze zwolnieniem.
Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl