Smacznie, zdrowo i na ciepło, czyli co zamiast słodkiej bułki w szkole?
Wraz z nowym rokiem szkolnym powróciła dyskusja na temat zdrowego jedzenia i sklepików szkolnych. Jak radzą sobie uczniowie, którzy nie mają stołówki, a jednocześnie chcą jeść zdrowo i na ciepło?
Amerykańskie filmy nauczyły nas widoku stołówek szkolnych z urozmaiconą ofertą oraz uczniów jedzących wspólnie lunche. W naszych szkołach ponadgimnazjalnych kuchni prawie nie ma, a jedyną alternatywą dla kanapek przyniesionych z domu są oferty szkolnych sklepików. Te oferują zwykle paczkowane przekąski czy drożdżówki. Z ciepłych posiłków to głównie zupy instant oraz odgrzewane w mikrofalówkach zapiekanki.
Gdzieniegdzie szkoły porozumiewają się z firmami cateringowymi, jednak ich oferta to zazwyczaj ograniczone menu, codziennie w postaci jednej zupy i drugiego dania. Wiąże się to też z koniecznością opłacania obiadów z wyprzedzeniem na cały miesiąc, co dla niektórych jest kłopotliwe.
Ale jest alternatywa – jedzenia na zamówienie. Przykładem takiego rozwiązania jest działający od roku w kilkunastu szkołach w Warszawie i Trójmieście portal TuSzama. Proponuje on możliwość zamawiania posiłków przez telefony komórkowe za pomocą strony internetowej www.tuszama.pl. Zamówienia są składane indywidualnie przez samych uczniów wieczorem lub rano w dniu dostawy. Płatność dokonywana jest przy zamówieniu przelewem online. Można też zasilić konto na stronie portalu i korzystać z formy prepaid. Wszystkie posiłki dostarczane są raz dziennie na długą przerwę. W menu do wyboru są zupy, drugie dania, sałatki, pierogi, naleśniki, posiłki wegetariańskie, a w niektóre dni także kuchnia azjatycka. Wygodnym rozwiązaniem jest możliwość zamawia wtedy, kiedy ma się na to ochotę. Nie jest wymagana przedpłata na cały miesiąc, ani minimalna dzienna ilość posiłków. Portal gwarantuje dowóz każdej ilości obiadów.
Co mówią o takim pomyśle same szkoły?
„W naszej szkole ten sposób zaopatrywania młodzieży w roku szkolnym 2016/2017 sprawdził się znakomicie. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że posiłki na długą przerwę są dostarczane punktualnie. Warto tez zaznaczyć, że jakość dostarczanych obiadów jest na najwyższym poziomie. Uczniowie chętnie je zamawiają i chwalą ich jakość” – mówi Dyrektor społecznego liceum ogólnokształcącego w Warszawie.
Portal podkreśla, że uczniowie mają wpływ na to, co chcieliby jeść i chętnie uwzględnia, jakie restauracje i firmy cateringowe dostarczają posiłki.
Jesteśmy ciekawi, czy formuła, jaką proponuje portal TuSzama, przyjmie się w kolejnych szkołach.
www.tuszama.pl
www.facebook.com/tuszama/
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.