Smutne wieści od Muzeum Powstania Warszawskiego. Odeszła ostatnia „dziewczyna z Parasola”

Jak opisuje Muzeum w swoim wpisie na portalu społecznościowym, 10 maja zmarła po ciężkiej chorobie Pani Danuta Krauze ps. Niuśka. Była ona uczestniczką Powstania Warszawskiego, członkinią Szarych Szeregów oraz żołnierką batalionu „Parasol”. Podano również datę pogrzebu

Fot. Warszawa w Pigułce

Muzeum Powstania Warszawskiego podzieliło się w mediach społecznościowych niezwykle smutną informacją. W zeszły piątek, 10 maja po ciężkiej chorobie w wieku 98 lat zmarła ostatnia żyjąca dziewczyna z 'Parasola’ – Pani Danuta Krauze pseudonim Niuśka. Urodziła się ona 11 listopada 1925 roku w Zawierciu, a przed rokiem 1939 mieszkała w Radości.

Uczyła się w prywatnym żeńskim gimnazjum im. Walickiej znajdującego się wówczas przy ulicy Kruczej. Była harcerką tamtejszej 1. żeńskiej drużyny harcerskiej. Początkowo była członkiem Szarych Szeregów, następnie weszła w skład „Parasola” i uczestniczyła w małym sabotażu.  Jak podaje Muzeum, przydzielono ją także do Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej. Po kapitulacji wyszła z Warszawy z ludnością cywilną, jednak została wywieziona do obozu przejściowego w Pruszkowie, a następnie do obozów pracy w Stargardzie i Berlinie. Szczęśliwie pod koniec wojny udało się jej uciec z Berlina.

Pogrzeb Pani Danuty Krauze będzie miał miejsce 20 maja (poniedziałek) o godzinie 11:00. Uroczystość rozpocznie się w Domu Przedpogrzebowym na Powązkach Wojskowych, po czym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]