Średniowieczny cmentarz z zabytkową dzwonnicą na Kamionku

Jeżeli myślicie, że w Warszawie nie ocalało nic od czasów średniowiecza, jesteście w błędzie. Najlepszym tego przykładem jest Cmentarz Kamionkowski, który funkcjonuje od XIII wieku.

Fot. Warszawa w Pigułce

Fot. Warszawa w Pigułce

Nekropolia znajdowała się ówcześnie we wsi Kamion i była (i do dzisiejszych czasów nadal jest) cmentarzem przykościelnym.

Wcześniej był tu drewniany kościół św. Stanisława Biskupa, który nie zachował się do czasów dzisiejszych. Można było w nim zobaczyć słynną figurę Matki Boskiej Kamionkowskiej (dziś znajduje się w kościele Matki Boskiej Loretańskiej przy ulicy Ratuszowej). Na jego miejscu stoi Konkatedra Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie powstała jeszcze przed wojną. Budynek wzniesiono na planie bazyliki. Fasada jest trójdzielna, z główną nawą wyższą i dwiema niższymi bocznymi. Na frontowej ścianie umieszczono herb Piusa XI – papieża i nuncjusza apostolskiego na Polskę. Ze starej parafii zachowała się stara, drewniana dzwonnica w której do dziś znajdują się dzwony. Najstarszy z nich pochodzi jeszcze z 1772 roku. Sam cmentarz użytkowany był właściwie do 1887 roku.  Trzy lata wcześniej, w 1884 roku powstał cmentarz Bródnowski.

Spoczywają tu szczątki ofiar Bitwy ze Szwedami, powstańców kościuszkowskich czy uczestników Bitwy pod Grochowem z 1831 roku. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1827 roku. Renowacja cmentarza odbyła się w 1970 roku i nigdy na dobrą sprawę nie została dokończona. Zakłada się, że pod ziemią znajdują się inne, starsze płyty nagrobne.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl