Środa Popielcowa. Kiedy wypada i jak będzie wyglądać w czasie pandemii COVID-19?

Środa Popielcowa już jutro! Jednak ze względu na pandemię koronawirusa, będzie panowało kilka dodatkowych zasad. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała oświadczenie.

Fot. Shutterstock

Karnawał dobiega końca. Już od jutra zaczyna się Wielki Post, a rozpoczyna go Środa Popielcowa. W katolickim kalendarzu jest to dzień pokuty, który wypada zawsze pomiędzy 4 lutego a 10 marca.

Tego dnia, zgodnie z tradycją, podczas mszy świętej w kościele, kapłan posypuje głowę wiernych popiołem. W związku z pandemią koronawirusa, w tym roku uroczystości będą wyglądać nieco inaczej. W związku z tym Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała oświadczenie.

„Po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, kapłan zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”. Następnie kapłan wyciera ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta, potem nakłada popiół na tych, którzy do niego podchodzą, albo stosownie do okoliczności sam podchodzi do tych, którzy stoją na swoich miejscach. Kapłan bierze popiół i posypuje głowę każdego, nic nie mówiąc.”

-czytamy w komunikacie.

Dodatkowo, warto pamiętać o specjalnych obostrzeniach dotyczących przebywania w kościołach. Należy zachować odpowiedni dystans, który wynosi 1 osobę na 15 metrów kwadratowych, a także 1,5 metra od innych wiernych. Trzeba również posiadać maseczkę, która zasłania usta i nos.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c