Stali godziny, by zastrzec PESEL. Mogą mieć problemy z dostępem do własnych pieniędzy
Okazuje się, że zastrzeżenie numeru PESEL może mieć też inne konsekwencje niż tylko zablokowanie możliwości wzięcia kredytu. Jeżeli będziemy chcieli np. wziąć większą ilość gotówki z konta, trzeba będzie usunąć blokadę.
Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, w samej tylko Warszawie codziennie zastrzega się około 500 numerów PESEL. To efekt nie tylko nagłośnienia nowych przepisów, ale też niedawnego wycieku danych z sieci laboratoriów medycznych. PESEL można zablokować udając się do urzędu lub przez Internet.
Nie tylko pozytywy. Utrata części możliwości
Zastrzeżenie numeru PESEL, które ma chronić przed wyłudzeniami, może mieć też inne, negatywne konsekwencje dla samych zainteresowanych. Jak wynika z informacji Związku Banków Polskich, po zablokowaniu PESEL nie będzie można zaciągnąć kredytu czy wypłacić z konta większej gotówki.
W rozmowie z PAP wiceprezes Związku Banków Polskich Agnieszka Wachnicka tłumaczy, że jeśli klient będzie miał zastrzeżony PESEL, bank nie powinien udzielić mu kredytu. W przypadku zawarcia umowy mimo blokady, bank straci możliwość dochodzenia roszczeń.
Poza tym po zablokowaniu PESEL nie będzie można jednorazowo wypłacić z konta więcej niż 3-krotność minimalnego wynagrodzenia, czyli ok. 12,7 tys. zł w 2024 r. Ma to uchronić przed wyłudzeniami metodą „na wnuczka”. Nawet gdy klient natychmiast odblokuje PESEL, przez 12 godzin limit wypłaty i tak pozostanie. dopiero po upływie tego czasu będzie można wyciągnąć gotówkę.
Nowe regulacje mają wejść w życie w połowie 2024 r. Jeżeli chodzi o pożyczki, będą dotyczyć tylko nowo zawieranych umów. Wyjątkiem będą aneksy zwiększające zadłużenie w ramach obecnych kredytów.
Warto więc pamiętać, że oprócz oczywistych korzyści, zastrzeżenie numeru PESEL niesie ze sobą też pewne utrudnienia. Należy to wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zablokowaniu swoich danych.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.